Haberler

Makaleler

2 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN UYKU TAVSİYELERİ

2 yaşındaki çocuklar için uyku tavsiyeleri2 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN UYKU TAVSİYELERİ

 

2 yaş civarındaki çocuklarda uyku sorunları daha sık görülür. Sık sık gecenin bir vakti uyanabilirler ve gece uykuya geçmede zorluk yaşayabilirler. Ayrıca uyuma konusunda da 2 yaşındaki çocuklar ebeveynlerine daha sık zorluk çıkarabilirler. Bu durum aslında genelde çocuğun kendi kişisel özelliklerinden değil, daha çok 2 yaş grubu çocukların genel özeliklerinden kaynaklanır. Eğer sizin çocuğunuz da 2 yaşlarındaysa ve uykusu konusunda sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki uyku tavsiyelerini dikkate almanızda fayda vardır:

Çocuğunuzun korkularını hafifletin

 

Çocuğunuz korku hissettiği zaman uykuya geçmede, uyumada sorunlar yaşayabilir. Ayrıca gecenin bir vakti çocuğunuzun uyanıp ağladığını görebilirsiniz. Çünkü bu dönemdeki çocuklarda ebeveynlerinden ayrı kalma korkusu yaygın yaşanan bir korkudur. 2 yaşındaki çocuklar genelde bu dönemde kendi yataklarında daha sık uyurlar. Bu da onlarda bir ayrılık korkusuna veya başka korkulara neden olabilir. Çocuğunuzun uyuduğu odanın güvenli olduğunu bilmesi de önemlidir. Çocuğunuzu bu korkularından arındırmaya çalışın. Ayrıca bir yatakta tek başına uyuduğu zaman sizin onu bırakıp gitmeyeceğinizi de bilmesi gerekir. Bu konuda çocuğunuza güven aşılayın. Güven duygusu gelişen ve korkularından arınan bu yaştaki çocuklar gece daha iyi uyurlar.

 

Uyku eğitimi iyi bir çözüm olabilir

 

Kimi zaman bir uyku eğitimi çocuğunuzun yaşadığı uyku sorunlarını çözmede iyi ve doğru bir çözüm olabilir. Örneğin bu konuda bazı şeyleri deneyebilirsiniz. Şöyle ki: Çocuğunuz gecenin bir vakti uyandığı zaman siz de hemen uyanıp çocuğunuzun odasına gitmeyin ve onu tekrar uyutmaya çalışmayın. Çocuğunuza birkaç dakika zaman tanıyın. Çocuğunuz eğer çocuk mızmızlanmıyorsa çok fazla ağlamıyorsa kendi kendine tekrar uykuya geçebilir. Bu fırsatı ona tanıyın. Kendi kendine uykuya geçmeyi öğrendiği zaman bu sizin için de oldukça rahatlatıcı olacaktır.

 

Çocuğunuzun yeterli uyumasını sağlayın

 

2 yaş grubundaki çocukların günlük uyku ihtiyacı ortalama 12-14 saat arasındadır. Bu uyku gece daha uzun bir uyku ve gündüz şekerleme yapma şeklinde olur. Yani çocuğun gece uykusunu yeterli almasının yanında gündüz de biraz uykuya ihtiyacı vardır. Çünkü 2 yaşlarındaki çocuklar oldukça hareketlidirler ve gündüz vakti bu onları oldukça yorar. Gündüz yorulan bir çocuk gece uykuya geçmede ve uzun süre ile uyumada zorlanabilir. Bu nedenle çocuğunuzun gündüz uykusunu da alıp dinlenmesinde fayda vardır. 2 yaşındaki bir çocuğu gece uykusunu ortalama 10 saat kadar alması beklenir. Öğlen ise daha kısa bir uyku yeterlidir. Fakat çocuğun gündüz uykusunu çok geç almaması da önemlidir. Bu sefer gündüz uykusunu geç saatlerde aldığı için gece uykuya geçmede zorlanabilir.

 

Çocuğunuzu rahat ettirin

 

Bazı çocuklar kendilerini rahat hissetmedikleri zaman uykuya geçmede ve gece boyunca uyumada oldukça zorlanırlar. Bu nedenle akşam vakitlerinde ve yatmaya yakın zamanlarda çocuğunuzu rahat ettirin. Örneğin akşam yemeklerini erken yiyin. Aşırı yemesini önleyin. Yatmadan önce sağlıklı atıştırmalıklar da verebilirsiniz. Çok aç bir karınla uyuması da uykusuna zarar verebilir. Çocuğunuzun uyuduğu ortamın sıcaklığı iyi olmalı, seste mümkün olduğunca arındırılmış olmalıdır. Ayrıca çok ışıklı bir ortamda uykusuna zarar verebilir. Bu tür yapacağınız ufak değişiklikler çocuğunuzun uykusunda gerçekten önemli ve olumlu yönde farklar yaratabilir.

Yayınlanma Tarihi : 25.02.2015

8902

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim