Haberler

Makaleler

2 - 3 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN DİL GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK

çocukların diş gelişimi2 - 3 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN DİL GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK

 

Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür. Çocukların gelişim süreçleri birbirinden farklılık gösterebilir. Fakat genelde belli bir yaşa gelen çocuklardan belli şeyleri yapabilmeleri, belli özelliklere sahip olmaları beklenir. Konuşma becerileri ve dil gelişimi de bunlar arasındadır. Örneğin 2 yaşından itibaren çocukların genelde 50 kelime civarında kelime hazinesinin olması beklenir. 2 kelimeli cümleler kurabilmeleri beklenir. Örneğin “benim arabam” gibi… Bazen yeterince anlaşılabilir cümleler kurmaları da beklenir. Bir çocuğun 3 yaşına geldiğinde ortalama kelime hazinesinin 300 kelime olması beklenir. 3 – 4 kelimelik cümleler kurabilir. Siz de bir ebeveyn olarak çocuğunuzun konuşma becerisini, dil yeteneğini geliştirmesine katkıda bulunabilirisiniz. Nasıl mı? İşte size bazı tavsiyeler:

 

1. Çocuğunuzla mümkün olduğunca çok iletişim kurun, konuşun. Onunla konuşmak için fırsatlar yaratın. Kitaplar da çocuğunuzun konuşma becerisini, dil yeteneğini geliştirmesi için faydalıdır. Onunla birlikte kitap okuyabilir, kitaptaki resimlerle ilgi sorular sorabilir, kitapta geçen hikaye hakkında sorular sorabilirsiniz. Bu şekilde yaptıkça çocuğunuzun kelime hazinesinin geliştiğini, dil becerişlerine katkı yaptığını göreceksiniz. Fakat onunla bebek diliyle ve tonuyla konuşmayın. Onunla gayet açık ve doğu kelimelerle konuşabilirsiniz.

 

2. Çocuğunuza konuşmanın iki kişi gerektirdiğini, iki insanın nasıl iyi bir şekilde konuşabileceğini öğretin. Örneğin ona ne zaman konuşacağını, ne zaman susması gerektiğini öğretin. Konuşurken göz kontağı kurmayı öğretin. Birisi konuştuğu zaman dinlemeyi öğretin. Bunun için yapmanız gereken en önem şey çocuğunu8z için iyi bir rol model olmanız. Çocuğunuzun düşüncelerine önem verin. Ona seçim yapabileceği sorular sorun ki kendisinin önemsendiğini anlasın. Söylediği şeyler önemsenen çocuklar iletişime daha yatkındır.

 

3. Onunla oyun oynayın. Oyun sırasında çocukların konuşma becerisi, dil yeteneği gelişir. Oyun sırasında bol bol konuşun.

 

4. Çocuğunuzun dil gelişimi hakkında eğer anaokuluna veya okul öncesi bir eğitim kurumuna gidiyorsa öğretmeniyle görüşün. Öğretmeniyle birlikte eğer bazı eksiklikler varsa ve bunların ev ortamında giderilmesi gereken hususları varsa bir hareket planı geliştirin.

 

5. Çocuğunuz eğer 2 yaşına gelmiş olmasına rağmen kelime hazinesinin çok düşük olduğunu ve dil gelişiminin geri olduğunu düşünüyorsanız bu konuda uzman bir hekimle görüşün. Örneğin çocuğunuzun konuşulanları anlama veya işitmesi konusunda sorunları olabilir. Çeşitli testlerle bunun olup olmadığı anlaşılır. Erken bir teşhis ve tedavi konuşma geriliklerinin önüne geçebilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.08.2014

8580

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim