Haberler

Makaleler

2-3 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLARIN DİL GELİŞİMİ

2-3 yaş arasındaki çocukların dil gelişimiÇocukların dil gelişim süreci birbirlerine benzemesine rağmen dil gelişim düzeyleri bir birinden farlılıklar arz edebilir. Kimi çocukların kelime hazinesi diğerlerinkinden daha fazla olabilir. Kimi çocuklar kelimeleri diğerlerine göre daha iyi veya daha kötü telafuz edebilir. Kimi çocuklar diğerlerine göre dili daha çok kullanabilir. Bu çocuktan çocuğa değişebilmektedir. Tabi bunun böyle olmasında hem çevresel faktörlerin hem de çocuğun yapısından kaynaklanana nedenlerin etkisi vardır.

Çocuklar bu yaşlar arasında her ne kadar dil gelişimi açısından ilerleseler de sözsüz iletişim de onlar için önemlidir. Daha henüz kelime hazineleri 50-100 kelime arasında olup bu kelimeler çerçevesinde isteklerini belirtirler. Dolayısıyla çocukla iletişimde her zamanki gibi dikkatli olmak, onu anlamaya çalışmak, isteklerini hareketlerle ve göstererek de anlatmasına imkan vermek gerekir.

2-3 yaşlarındaki çocuğun aslında kelime hazinesi onun konuştuğu kelimelerden çok daha fazladır. Yani çocuk aslında sizin söylediklerinizin büyük bölümünü anlayabilir. Fakat şu an için bunu konuşma düzeyinde sınırlı bir kelime hazinesiyle gösterebilmektedir. Bu şekildeki bir çocuklarda zaman zaman yetersizlik duyguları gelişebilir. Çünkü sizin söylediklerinizi anlayabiliyor fakat kendini aynı oranda ifade edemiyor. Bu onu kendiyle ilgili olumsuz düşüncelere sevk edebilir. Bu noktada sizler ebeveynler olarak çocukla sürekli iletişim içinde olmalı, onu teşvik edip konuşmaya cesaretlendirmeli, onu tam olarak anlamasanız bile anlamaya çalışmalı, onun isteklerini sözsüz iletişim araçlarıyla da ifade etmesine imkan tanımalısınız.

Çocuğun dil becerilerini geliştirmek için onun hatalarını sürekli düzeltmemek de önemlidir. Bunun yerine onun söylediklerini tekrar edebilir ve destekleyebilirsiniz. Onunla konuşurken uzun cümleler kurmadan basit ve anlayabileceği kelimelerle konuşmak ideal olandır. Ayrıca çocuğun söylediği kelimeleri tekrarlamanız onun kelimeyi daha sonra daha iyi konuşmasına da vesile olacaktır.

Çocukların belli bir yaşa geldiği zaman kelimeleri doğru telafuz etmesi ve kelime dağarcığının da belli bir standartta olması beklenir. Eğer çocuk bu konularda hala geriyse belki çocukla ilgili başka bir sorun olabilir. Mesela çocukta kelimeyi doğru bir şekilde işitmesine engel olan bir işitme problemi olabilir. Ya da ağızda yapısal bir problem olabilir. Ya da başka bir problemi olabilir.

Çocuk belli bir yaşa gelmiş ve bu tür problemleri hala yaşıyorsa onu bir hekime göstermek daha iyi olacaktır. Tabi çocuğun dil gelişimiyle ilgili sorunları mümkün olduğu kadar erken dönemlerde saptamak faydalı olacaktır. Böylelikle daha erken dönemde müdahale edilecek ve okul döneminde daha az sorun yaşayacak veya yaşamayacaktır.

Bu yaşlardaki çocukların dil gelişimlerinde anne ve babalarıyla geçirdikleri bire bir zamanların etkisi de büyüktür. Anne ve babaların çocuklarıyla birebir iletişim kuracak şekilde zaman ve fırsat yaratmaları önemlidir. Bu zamanlarda çocukla resimli kitaplar okumak, onunla kitaplardaki resimler hakkında konuşmak, ona etrafındaki şeyleri anlatmak ve onu konuşmaya teşvik etmek, çocukla müzik dinlemek, beraber şarkılar söylemek, tekerlemeler söylemek, masal okumak önemli etkinliklerdir. Çocukla bu tür etkinlikle yapılırsa ve bu tür etkinlikler sık sık yapılırsa onun dil gelişimi hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

Yapılan araştırmalar göre bu şekilde yetişen çocukların okul dönemi başladığında yaşıtlarına göre okuma yazmayı daha çabuk öğrendikleri ve dili daha iyi konuştukları saptanmıştır. Çünkü çocuk bu süre boyunca sürekli harflerle ve yazılarla, resimlerle haşır neşir olmuştur. Bunlara aşina olmuştur Harflerin ve kelimelerin sahip olduğu sesleri ve tonlamaları daha iyi ayırt edecektir.

Bu yaşlardaki çocukların dil gelişimine oyun süreci çok önemlidir. Onun sizinle ve oyun arkadaşlarıyla oyun oynaması, hayal dünyasını geliştirmeye yönelik şeyler yapması onun dil gelişimi açısından avantaj sağlayacak unsurlardır. Mesela bu anlamda çocukların oynadıkları evcilik oyunlarının önemi yadsınamaz.

Sizin çocuğunuza okuyacağınız hikayelerin ve masalların önemini küçümseyemeyiz. Bunlar yoluyla çocuk yeni yeni kelimeler öğrenir, kelimelerin harflerini, okunuşlarını, sesleri, tonlamaları işitir. Çocuklar üstelik masalların kendilerine tekrar okunmasından büyük zevk alırlar. Bu yolla tekrar tekrar işittikleri kelimeleri daha çabuk belleklerine eklerler.

Ebeveynler bu süreçte çocuklarının dil gelişimi için aktif ve destekleyici bir tutum içinde olmalıdırlar. Birçok şeyi çocuğun konuşması ve dilini geliştirmesi için fırsata dönüştürmelidirler. Unutmayın ki bir meyve ağacını sulayıp bakımını iyi yaparsanız o ağaç size güzel meyveler verecektir.

Yayınlanma Tarihi : 30.06.2011

27488

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim