Haberler

Makaleler

18 AYLIK BEBEKLER İÇİN BESLENME, BESİN ÖNERİLERİ

18 aylık bebeklerin beslenmesi18 AYLIK BEBEKLER İÇİN BESLENME, BESİN ÖNERİLERİ

 

18 aylık bebekler oldukça aktif olduklarından dolayı bir hayli enerji harcarlar. Bu da 18 aylık çocukların beslenmesini daha önemli hale getirir. Beslenmelerinde enerji ihtiyacını karşılayacak, büyüme ve gelişmelerini destekleyecek sağlıklı besinler sunmak gerekir. Siz de çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için beslenmesinde bazı temel noktalara dikkat etmeniz gerekir.

 

18 aylık bebeklerin günlük menüsü nasıl olmalı?

 

18 aylık bebeklerin günlük menüsü

 

18 aylık çocuklar gün içinde 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün olmak üzere beslenebilirler. Çocuğun iyi gelişebilmesi ve büyüyebilmesi için temek besin gruplarından mutlaka beslenmesi gerekir.  Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt ve diğer süt ürünleri, sebze ve meyveler, hububatlar, patates, pirinç ve tam tahıllar. Eğer çocuğunuz bu besinlerden pek yemek istemiyorsa veya bunların hepsini yemiyorsa, yemek seçiyorsa bu konuda biraz sabırlı olmanızda fayda var. Çünkü bebeğiniz 18 aylık olduğunda yemekler konusunda oldukça seçici olabilir. Fakat siz yine de çocuğunuza bu sağlıklı besinleri sunmaya devam edin. Çünkü sonunda bu besinleri de yemeyi öğrenecektir. Sadece çok ısrarcı olmamaya çalışın.

 

18 aylık bebekler için atıştırmalıklar

 

Bir bebek 18 aylık olduğunda artık oldukça aktiftir. Bu da enerji ve güç harcamasına neden olur. Harcadığı bu enerjiyi ve gücü iyi beslenerek geri kazanabilir. Çocuğunuza mutlaka ana öğün aralarında sağlıklı atıştırmalıklar vermelisiniz. Günde 2-3 defa atıştırmalık verebilirsiniz. Bazı çocukların ana öğünlerden hoşlanmadığını ve ara öğünlerdeki atıştırmalıların daha çok hoşuna gittiğini de unutmamalısınız. Çocuğunuza atıştırmalık olarak taze küçük kesilmiş meyve parçaları, tam tahıllı krakerler, ince kesilmiş peynir parçaları, düşük şekerli kahvaltılık gevrekler verebilirsiniz. Ana öğün aralarındaki bu atıştırmalıklarda porsiyonları küçük tutmaya çalışın. Örneğin sabah kahvaltısı ile öğlen yemeği arasında yarım bardak süt ve muz verebilirsiniz.

 

İçecekler

 

Bebeğiniz 18 aylık olduğunda günde 2 bardak tam yağlı süt içmesinde fayda vardır. Eğer tadı hoşuna gitmediyse içine biraz mama veya anne sütü karıştırmayı deneyin. Çocuğunuza meyve suyunu günde 120-180 ml kadar verebilirsiniz. Fakat meyce suyu yüzde yüz meyve suyu olmalıdır. Bunu kahvaltıda vermeyi deneyin. Kahvaltıda verirseniz güne daha enerjik başlar. Bu da gün içinde ona yardımcı olur. Günün kalan kısmında ise süt ve su verin.

 

Kaçınılması gereken besinler

 

Şeker ve diğer boş gıdalar küçük çocukların diyetinde yer almamalıdır. İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalar yükse düzeyde yağ ve şeker içerirler. Ayrıca gıdanın daha uzun süre kalıcılığını korumak için çeşitli kimyasallar da içerebilirler. Kola, gazoz, meyveli gazoz, enerji içeceği gibi içecekler 18 aylık bebekler için hiç uygun değildir. Bu besinlerin hiçbir besin değeri yoktur aksine bebeğin sağlıklı gelişimi için zararlıdır.

 

18 Aylık Çocukların Sosyal Gelişimi isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 28.03.2016

3838

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim