Haberler

Makaleler

10 AYLIK BEBEKLER İÇİN BESİNLER

10 aylık bebekler besinler10 AYLIK BEBEKLER İÇİN BESİNLER

 

Bebekler 10 aylık olduklarında artık daha gelişmiş ve beslenme konusunda daha bağımsızdırlar. 10 aylık bebekler ebeveynlerinin yediği birçok besini yiyebilirler. Muhtemelen çiğneme dişleri de çıkmıştır. Daha bağımsız hissettikleri için beslenirken kaşıkla kendi kendilerine yemeye daha heveslidir. Bu aylardan itibaren bebeğe daha fazla katı besin sunulabilir. Diyeti daha da zenginleştirilebilir. Fakat her ne kadar yeni besinlerle tanıştırmak gerekse de her seferinde yeni bir besinle tanıştırmak daha güvenlidir. Bebeği 1 seferde birden fazla besinle tanıştırmamak daha güvenlidir. Yeni ek besinler arasında en az 2 gün beklemekte fayda vardır. Bu şekilde herhangi bir besin alerjisi riski azaltılmış olur.

 

Bebekler 10 aylık olduklarında hangi besinleri yiyebilir?

 

Protein kaynağı olarak kırmızı ve beyaz et

 

Bebekleri tavuk eti, hindi eti ve biftek gibi etlerle tanıştırmak için 10. ay güvenli bir aydır. Gerçi bebeğin dikleri henüz tam çıkmadığı ve çıkan dişleri de henüz çok güçlü olmadığından bebeğin etlerini iyi pişirmek gerekir. Balıklar da 10 aylık bebeklerin beslenmesinde iyi bir seçenektir. Kolayca sindirilebilir ve alerji riski düşüktür. Morina, mezgit balığı, pisi balığı bu kategori altında sunulabilir. Fakat kılçıklarından iyi arındırılmalıdır.

 

Atıştırmalık ve parmak besinler

 

Bebekler 10 aylık olduklarında daha bağımsız olduklarından kendi kendine yemeye heveslidirler. Bu arada el-kol ve diğer hareketler yönünden koordinasyonları daha geliştiği için kendi kendilerine daha iyi yiyebilirler. Bu nedenle bebeğe bu fırsatı sunmak gerekir. Parmak besinleri ve atıştırmalıkları bebek kendisi yiyebilir. Bu amaçla 10 aylık bebeklere kendi kendine yemesi için ekmek, iyi pişmiş yumuşak makarna, kraker, tahıllı besinler verilebilir. Bebeğe kuruyemiş, patlamış mısır, çekirdek gibi şeyler verilmemelidir. Bu tür şeyler bebeğin boğulmasına yol açabilir.

 

Süt ürünleri

 

Bebek 10 aylık olduğunda beslenmesinde artık bası süt ürünleriyle tanıştırılabilir. Yumuşak pastörize peynir 10aylıktan itibaren verilebilir. Yoğurt ve süzme peynir de bebek için güvenlidir. Peynir içeren besinler verilebilir. Fakat 1 yaşına kadar inek sütü bebeğe verilmemelidir. Tabi 10 aylık bebekler de bu ek besinlerin yanında aynı zamanda anne sütü veya mama ile de beslenebilir.

 

Sebze ve meyveler

 

Bebekler 10 aylık olduktan sonra sebze ve meyveler bebekler için harika besin kaynaklarıdır ve önemli düzeyde vitamin ve mineral sağlarlar. 10 aylık bebeklerin beslenmesinde zengin sebze ve meyve çeşitleri sunulabilir. İyi pişmiş havuç, yeşil fasulye, tatlı patates, bal kabağı iyi bir seçimdir. Bebek bu besinleri iyi ezebilir ve yiyebilir. Meyve olarak küçük doğranmış muz, avokado, armut ve şeftali parçaları verilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 22.03.2016

2756

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim