Haberler

Makaleler

1-2 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA BÖCEK ISIRMASI VE SOKMASI

1-2 yaş arası çocuklada böcek ısırmaları1-2 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA BÖCEK ISIRMASI VE SOKMASI

Küçük çocukların böcekler tarafından ısırılması yaygın bir durumdur. Sivrisinek, örümcek, kene ısırmaları sıklıkla kaşıntıya ve hafif acı ve şişkinliğe yol açabilir. Arılar tarafından ısırılma ise daha fazla acıya neden olur. Fakat genelde ciddi değildir.

Çocuk böcek ısırmalarına alerjik tepki gösterir mi?

Nadiren de olsa bir çocuk böcek ısırması veya sokmasına şiddetli reaksiyon gösterebilir. Eğer böcek ısırması veya sokması sonucunda aşağıdaki belirtiler görülürse acil servisi aramak gerekir.

Hırıltı ve solunum güçlüğü

Kusma ve karın krampları

Vücudun çeşitli yerlerinde kurdeşen veya kızarıklık ve döküntüler

Muhtemelen şok göstergesi olabilecek uykulu hissetme veya bilinç bulanıklığı

Kalp atımlarında hızlanma

Dudak veya boğazda şişme

İlk yardım gelene kadar çocuğu sakin tutmaya çalışmak ve üzerini bir battaniye ile örtmek gerekir. Çocuğun boğazı kapanmadan veya bayılmadan önce adrenalin iğnesi şiddetli alerjik reaksiyonu durdurabilir.

Çocuğun alerjisi hakkında hekimle konuşmak ve alerjik durumlara nasıl müdahale edileceği ve ne gibi önlemler alınacağı konusunda bir hareket planı belirlenmelidir. Diğer insanların da bu alerji planı hakkında bilgi sahibi olmaları ve ne gibi şeyler yapmaları gerektiği anlatılmalıdır.

Çocukta arı sokmasına karşı nasıl müdahale edilir?

Eğer arı sokması sonucunda çocukta alerjik bir reaksiyon gelişmediyse tırnakla veya bir kredi kartı yardımıyla iğnesi çekilerek çıkarılır. Sonra sabun ve suyla yıkanır. Etkilenen yere buz torbası uygulayarak kaşıntı ve şişkinlik hafifletilmeye çalışılır. Ayrıca kalamin losyonu da hafifletici etki gösterir.

Eğer çocuk çok rahatsız görünüyorsa uygun dozda bir ibuprofen veya acetaminophen verilebilir. Çocuğa asla aspirin verilmemelidir. Bu reye sendromu olarak bilinen bir durumun yaşanmasına neden olabilir.

Böcek ısırmaları veya sokmaları çocukta enfeksiyona yol açar mı?

Böcek ısırmaları veya sokmaları birkaç gün içinde enfeksiyona yol açabilir. Özellikle çocuk ısırılan yeri sürekli kaşırsa bu gerçekleşebilir. Eğer şişkinlik veya ısırık etrafında yayılmış kızarıklık varsa veya çocuğun ateşi çıktıysa hekimi arayarak bilgilendirmelidir.

Eğer çocuğu kene ısırdıysa lyme hastalığı belirtilerine karşı dikkatli olunmalıdır. Lyme hastalığında ısırılan yer çevresinde dairesel kızarıklık, ateş, yorgunluk, titreme, ısırılan yerde şişkinlik ve ağrı oluşur. Eğer çocukta bu belirtiler görülürse hemen hekimle konuşmalı veya acil yardım almalıdır.

Çocuğu böcek ısırmalarından ve sokmalarından nasıl korumak gerekir?

Dışarıda çocuğu sivrisineklerden uzak tutmak ve evde sivrisineklere karşı dikkatli olmak gerekir. Bunun için çocuklar için güvenli olan sivrisinek kovucu bir ürün kullanılabilir.

Çocuğun kıyafetleri açık renkli olmalıdır. Elbiselerde parlak renklerden ve çiçekli desenlerden kaçınmalıdır.

Eğer ağaçlı ve çimenlikli bir yer ise çocuğa uzun kollu pantolon veya kıyafet giydirilmeli ve pantolonu çoraplarının arasına sokulmalıdır

Çocuk dışarıda yalın ayak dolaştırılmamalıdır.

Böceklerin sık olabileceği mekanlardan çocuğu uzak tutmakta fayda vardır. Durgun su, yüksek çimenlikli ve ağaçlıklı yerler, çiçek bahçeleri bu açıdan çocuklar için risk teşkil edebilir.

Çocuk üzerinde pire uçuşan hayvanlardan mutlaka uzak tutulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 14.09.2012

16999

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim