Haberler

Makaleler

0-6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR VE AKTİVİTELER

0-6 aylık bebekler oyunlar aktiviteler0-6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR VE AKTİVİTELER

 

Bebeklerin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerinde oyunların ve diğer aktivitelerin önemi yadsınamaz. Normalde 6 aylıktan küçük bebekler ebeveynlere biraz durgun gelebilir. Anne ve babaları bebeğinin pek de aktif olmadığını düşünebilir. Fakat aksine 6 aylık ve daha küçük bebekler de oldukça aktiftirler ve öğrenmeye, etkileşime oldukça yatkındır. Sürekli çevrelerini gözlemler ve konuşulanları duyarlar. Çevrelerinde olup bitenlerle ilgilidirler. Eğer bebeğinizin gelişimini desteklemek istiyorsanız onunla oyunlar oynayabilir ve onu çeşitli aktivitelere dahil edebilirsiniz. İşte size 0-6 aylık bebekler için oyunlar ve aktiviteler:

 

Bebeğinizle konuşun

 

Belki size biraz basit gelebilir. Fakat bir bebek için anne ve babasıyla konuşmak, onun sesini dinlemek, anlattıklarına kulak kabartmaktan daha zevkli, neşeli bir şey yoktur. Mümkün olduğunca bebeğinizle bol bol konuşmaya çalışın. Sizin sesinizi büyük bir ilgi ile dinleyecektir. Hatta kendi çıkaracağı seslerle size eşlik edecektir. Özelikle bebeğinizin mızmız olduğu anlarda ona sesinizi duyurmanız, onunla sohbet etmeniz onu sakinleştirmeye de yardımcı olur. Bebeğinizle konuşmanız onun sizin sesinizi daha iyi tanıyıp ayırt etmesine yardımcı olur.

 

Bebeğinize şarkı söyleyin

 

Bebeğinizle birlikte yapacağınız en neşeli ve zevkli aktivitelerden birisi de ona şarkı söylemenizdir. Bebekler müzikten hoşlanırlar. Fakat çok gürültülü bir şarkı söylemek yerine daha hafif ve yatıştırıcı bir ses tonuyla şarkı söyleyin. Şarkı söylemeniz bebeğinizle aranızda oldukça pozitif bir etkileşim yaratır.

 

Oyuncakları ihmal etmeyin

 

3 aylıktan daha küçük bebekler nesneleri ve oyuncakları elleriyle tutup kavrayamazlar. Fakat bu oyuncaklardan hoşlanmayacaklar anlamına gelmez. Bir oyuncağı seyretmek, onu takip etmek, onun çıkardığı sesi dinlemek bile bir bebeğin hoşuna gider. Bu onun için oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Bebeğinizle oyuncaklarla oynamayı ihmal etmeyin.

 

Resimli kitaplar okuyun

 

Normalde 0-6 aylık bebeklerin bir şeye dikkat süreleri kısadır. Bir bebeğe kitap okumak da onlar için oldukça güzel bir etkinliktir. Bebeğiniz için eğlenceli ve öğreticidir. Fakat seçeceğinizin kitabın bol renkli ve resimli olmasına dikkat edin. Ayrıca bebeğinize kitap okuyacağınız zaman bebeğinizin karnı tok olmalı ve bebeğiniz yorgun olmamalıdır. Böylelikle bebeğinizle daha uzun bir süre birlikte kitap okuyabilir ve resimlere bol bol bakabilirsiniz. Seçeceğiniz kitapta renkli bloklar, şekiller ve balonlar olabilir.

 

Sallanan bir koltuk veya sandalye

 

Bebeğinizi sallanan bir koltukta veya sandalyede sallamayı deneyin Fakat oldukça hafif bir şekilde bunu yapın. Bebekler sallanmaktan hoşlanırlar. Bu onlar için oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Uzmanlara göre bu şekilde sallanmak bebeklere anne rahminde olduklarını hatırlattığını belirtmektedir.

 

Yerde zaman geçirin

 

Bebekler yerde kendi kendilerine oynamaktan, zaman geçirmekten büyük zevk alırlar. Yere bir battaniye serin ve bebeğinizi battaniyenin üzerine koyun. Bebeğinizle yerde yaptığınız aktiviteler, oynadığınız oyunlar, onun motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Bebeğinizi yere yüz üstü uzattığınız zaman elleri üzerinde gövdesini ve başını yukarı kaldırmaya çalışabilir. Bu onun fiziksel gelişimini destekler.

Yayınlanma Tarihi : 15.04.2016

2467

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim