Haberler

Makaleler

ZAYIF ANNELERİN ÇOCUKLARI DAHA MI ZEKİ OLUYOR?

zayıf annelerin çocukları daha mı zeki

İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kilolu kadınların çocuklarının daha düşük bir zekada olma riski daha fazla.

Kilolu ve obez kadınlar gebelikleri boyunca daha fazla gebelik sorunuyla uğraşabiliyorlar. Bu sorunlar bu kadınların bebeklerinin büyüdükleri zaman çocukluk dönemlerinde zeka düzeylerini de az da olsa olumsuz etkileyebiliyor.

Söz konusu araştırma London University Çocuk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapıldı. Araştırma kapsamında yaklaşık 20,000 çocuk 5 yaşındayken ve daha sonra 7 yaşındayken kelime ve sayı becerileri, akıl yürütme yeteneği bakımından teste tabi tutuldular. Test sonuçlarına göre gebelik öncesinde ve gebelikte kilolu olan kadınların çocukları testlerden ortalama 1,5 puan daha düşük bir skor aldılar.

Elbette ki kilolu olmak gebelik döneminde diyabet, yüksek kan basıncı, sezaryen doğum gibi riskleri artıran bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Uzmanlar kilolu kadınların çocuklarındaki bu düşük skorlarda annenin eğitim düzeyi, geliri gibi faktörlerin de önemli olabileceğini belirtiyorlar. Gebelikte annenin yetersiz beslenmesi de bu duruma yol açabilen bir etken. Özellikle annenin gebelikteki yetersiz ve sağlıksız beslenme koşulları bebeğin beyin gelişimini etkileyebiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 18.06.2013

2349

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim