Haberler

Makaleler

YÜKSEK KOLESTEROL HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR MU?

yüksek kolesterol hamile kalmayı zorlaştırıyormuHamile kalmakta zorluklar yaşıyorsanız bunun nedeni yüksek kolesterol olabilir.

 

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yüksek kolesterol sorunu yaşayan çiftlerde hamile kalmada daha fazla zorluklar yaşanıyor.

 

Araştırma kapsamında bebek sahibi olmayı düşünen yaklaşık 500 çift izlendi. Bu çitlerin ayrıca yaşam şekilleri, çevresel koşulları da incelenmeye alındı. Araştırmaya katılan kadınların yaşları 18 – 44 yaş arasındaydı. Erkekler ise tamamı 18yaşın üzerindeydi. Bu çiftler 1 yıl boyunca takip edildiler.

 

Bu çiftlerin yüksek kolesterol durumları da takip edildi. Araştırma sonunda görüldü ki çiftlerin her ikisinin yüksek kolesterol sorunu yaşadığı durumda hamile kalmada daha fazla zorluk yaşandığı tespit edildi. Yani sonuçlara göre her iki çiftin yüksek kolesterolünün olması hamile kalmayı zorlaştırıyor.

 

Bilindiği üzere yüksek kolesterol kalp hastalıklarında da bir risk faktörü. Yüksek kolesterolü olan kişilerde kalp hastalıkları daha fazla görüldüğü gibi, çiftlerin her ikisinde de yüksek kolesterol yaşanması hamilelik şansını azaltıyor. ( Gebelik şansını artıran öneriler )

 

Peki bunun bebek sahibi olmak isteyen çiftler açısından önemi nedir?

 

Araştırmayı yapan bilim insanları bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin hamilelik öncesinde veya bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde önce diyetlerinde ve yaşam şekillerinde değişiklik yapmaları gerektiğini belirtiyorlar. Tabi kolesterol düzeylerini de hamilelik öncesinde bir kontrol ettirmeliler. Kolesterol düzeyinin yüksek olması durumunda hekim diyet ve yaşam ekli değişiklikleri tavsiye edebilmektedir. Bu gibi değişiklikler hamile kalmayı kolaylaştırmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 09.06.2014

2047

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim