Haberler

Makaleler

YENİ ANNELERİN EŞLERİNDEN BEKLENTİLERİ

yeni annelerin eşlerinden beklentileriYeni anne olmuş kadınlar eşlerinden en çok bebek bakımıyla ilgili yardım bekliyorlar.

Annelikbilinci.com olarak yaptığımız bir ankette sitemizi ziyaret eden yeni anne olmuş kadınlara “ Yeni bir anne olarak eşinizden en çok hangi konuda yardım beklersiniz? ” sorusunu yönelttik. Anket sorumuza katılan annelere 5 adet seçenek sunduk. Bu seçenekler “Akşamları ben yorgunken bebeğe bakması, Bebeğin altının değiştirilmesi, Evin tertip ve düzeni, Yemek yapımı, Bulaşıkların toplanması ve temizliği ”  olarak sunuldu.

Ankete katılanların %58 lik gibi önemli bir bölümü kendileri yorgunken eşlerinden akşamları bebeğe bakmaları konusunda yardım beklediklerini ve böyle bir beklenti içinde olduklarını belirttiler.

Ankete katılan yeni annelerin %35 lik bir bölümü, eşlerinden evin tertip ve düzeni konusunda beklenti içinde olduklarını belirttiler. Küçük bir bölümü ise yemek yapımı, bulaşıkların toplanması ve temizliği konusunda yardım beklediklerini belirtmişler.

Tabi bu sonuçları şöyle yorumlamak mümkündür. Bebek bakımı bir anne için çok önemli bir uğraş. Her anne bebeğine bakmak ve onu sağlıklı bir şekilde büyütmekten büyük gurur duyar. Fakat bebek bakımı kim ne söylerse söylesin, kolay bir uğraş değildir. Uzun ve zor bir süreçtir. Hele yeni annenin bakması gereken başka çocukları da var ise durum anne için iyice zor olabilir. Hatta bu durumdaki annelerde zaman içinde depresyon ve tükenmişlik sendromu gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Dolayısıyla anket sonuçlarında yeni annelerin bebek bakımıyla ilgili akşamları eşlerinden beklenti içinde olmaları normal bir sonuç olarak görünüyor. Çünkü yeni anneler özellikle akşamları eşlerinin evde oldukları vakitleri bir dinlenme fırsatı olarak da görüyorlar.

Ankete katılanlardan %35 lik bir bölümü de eşlerinden evin tertip ve düzeni konusunda yardım beklediklerini belirtmişler. Bu durum da tıpkı eşin bebek bakımı konusundaki duruma benzemektedir. Özellikle annelerin gün içinde en çok zamanını alan işlerden birisi de evin tertip ve düzeni. Bu konu da yeni bir anne için yorucu olabiliyor. Dolayısıyla yeni anneler eşlerinden bu konuda da yardım ve anlayış beklemekteler. Hiç değilse babanın evdeyken kendi etrafını toplaması, evde gördüğü bir dağınıklığı düzeltmesi, mesela çocukların oyuncaklarının toplanmasına yardım etmesi, elbise dolabını düzenli tutması v.b. konular bir nebze de olsa yeni annelerin yükünü hafifletebilecek şeyler.

Anketimize katılan yeni annelerin en az oy verdikleri konular ise yemek yapımı ve bulaşıkların toplanması ve temizliği konuları. Bebeğin altının değiştirilmesi konusunda ise hiç oy kullanmamışlar. Bu sonuçlarda, yeni annelerin bu belirtilen konularda eşlerini pek işin içine karıştırmak istememelerinin etkisi olabilir. Ayrıca babalar da bu konularda eşlerine yardımcı olmak konusunda isteksiz davranıyor olabilir.

Tabi sonuçların böyle çıkmasında şunun da etkisi olabilir. Özellikle son yıllarda babalar da annelere bebek bakımı, evin düzeni, ev işleri gibi birçok konuda yardım etmek için daha istekliler. Bebeğin büyütülmesi konusunda eşlerine daha çok yardımcı oluyorlar. Fakat yaşanan tüm bu olumlu gelişmelere rağmen yine de kadın ve erken görevleri birbirine tamamen karışmış değil. Arada yine de bazı sınırlar ve çizgiler var. Özellikle erkekler eşlerine her ne kadar yardım etmek isteseler de bu sınırlardan dışarı çıkmak istemiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 06.10.2011

2782

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim