Haberler

Makaleler

YENİ ANNE BABALARDAKİ MÜKEMMELLİYET KAYGISI

yeni anne babalarda mükemmelliyet kaygısıYeni anne babalar “mükemmel ebeveyn” olarak algılanabilme kaygısı ile baskı altında kalıyorlar

Amerika’da yapılan bir araştırmaya gore ilk kez anne ve baba olan ebeveynler eğer toplumun onlardan yeni rollerini mükemmel bir şekilde sergilemeleri gerektiğine inanırlarsa, kendilerini psikolojik baskı altında hissetmeye başlıyorlar. 2008 ve 2010 yılları arasında ilk kez ebeveyn olmuş 182 çift arasında yapılan bir araştırmaya gore ebeveynlik hakkındaki bu “mükemmeliyet” beklentisi daha doğrusu toplumun onlardan böyle bir bekleyiş içinde olduğuna dair vehim, söz konusu anne ve babaları stres altına sokuyor.

Ancak, ilginçtir; araştırma bulgusuna göre bu mükemmeliyet düşüncesi ebeveynler, özellikle de babalar için iyi olduğu sonucuna varılıyor. Araştırma sonucu konu hakkında babalar ve anneler arasındaki bu fark hakkında bir değerlendirme ortaya koymazken, bu şekilde kendi kendine bir “mükemmeliyet” standardı geliştirmenin babalar üzerinde iyi baba olmak konusunda bir motivasyon kaynağı olduğunu düşüncesini akla getiriyor.Araştırmacılar konu hakkında bu olasılık üzerinde dururken, bunun yanında babanın bebek bakımı konusunda daha az yük üstlenmesinin de bu farka yol açabileceğini dile getiriyorlar. 

Gerçekten de bebeğin doğumuyla birlikte anne ve bebek arasındaki gelişen güçlü duygusal bağ sanki babaları biraz kenara itmek gibi bir durum yaratıyor. Babalarda oluşan bu mükemmelliyet duygusu babanın bebek bakımı konusunda daha istekli olmasına anne ve bebeğin yayında yer aldığını göstermesine fırsat yaratıyor. Her ne kadar bu mükemmellliyet duygusu stress yaratan bir durum olsa da baba ve bebek arasında güçlü bir bağ kurulması için de fırsat olarak kabul edilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 09.12.2011

1976

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim