Haberler

Makaleler

YEME BOZUKLUĞU DOĞURGANLIĞI ETKİLİYOR

yeme bozukluğu doğurganlığı etkiliyorİngiltere’de yapılan bir araştırmada anoreksia ve blumia sorunu yaşayan kadınlarda doğurganlık problemleri ve planlanmamış gebeliklerin daha fazla görüldüğü tespit edildi.

Araştırma Londra Üniversitesi tarafından 11.000 hamile kadın üzerinde yapıldı. Hamile kadınlardan 500 tanesinde anoreksia nervoza ve / veya blumia rahatsızlıkları bulunmaktaydı.

Anoreksia nervoza ve blumia rahatsızlıkları bulunan hamile kadınların daha geç hamile kaldıkları tespit edildi. Bu kadınların % 39’u  6 aydan daha uzun bir sürede hamile kaldılar. Diğer kadınlar ise 6 ay içinde hamile kaldılar.

Araştırma bulguları aşaıdaki gibi ortaya çıkmıştır.

1. Kısırlık tedavisi yeme bozuklukları olan kadınlarda daha yaygın görülmektedir.

2. Yeme bozukluğu olan kadınlarda planlanmamış gebeliklerin oranı %41 olarak tespit edildi. Yeme bozukluğu sorunu olmayan kadınlarda ise planlanmamış gebelik oranı %28 olarak tespit edildi.

3. Yeme bozuklukları olan kadınlarda gebeliklerinden ve çocuk sahibi olma fikrinden hoşnut olmayanların oranı daha fazla bulundu ( %10 ). Diğer hamile kadınlarda ise bu oran %4 olarak bulundu.

Araştırmayı yapan uzmanlar daha önce veya halen yeme bozukluğu sorunu yaşayan kadınlara gebelik öncesinde ve gebelik döneminde ekstra profesyonel destek sağlanmasının gerekli olduğunu vurguluyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 28.05.2012

2353

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim