Haberler

Makaleler

YAZIN ARABADA ÇOCUK GÜVENLİĞİNE DİKKAT

yazın arabada çocuk güvenliğine dikkat

Yaz aylarında arabaların içi oldukça sıcak olur. Bu sıcaklık yetişkinler için olduğu kadar bebekler ve çocuklar için de oldukça bunaltıcıdır. Hatta bebekler ve küçük çocuklarda sıcak havalarda araba içinde havasız bir şekilde kalmaktan dolayı ölüm vakalarına bile rastlanmaktadır.

 

Dolayısıyla yaz aylarında çocukların arabada güvenliğine dikkat etmek gerekir. Ülkemizde de maalesef sıcak araba içinde kilitli kalıp, havasızlıktan ölen çocuk vakalarıyla karşılaşmaktayız.

 

Bu tür vakalar ülkemizde olduğu gibi dünyada da yaşanmaktadır. Öyle ki ABD’ de sıcak arabada havasızlıktan ve yüksek sıcaklıktan ölen çocuk sayısı son 20 yıl içinde 700 olarak tespit edilmiştir.

 

Bu tür vakalar sıcak çarpması olarak da adlandırılabilmektedir. Sıcak çarpmasında vücut ısısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Sıcak ve bunaltıcı arabada kilitli kalmak bir çocuk için sıcak çarpmasından ölmesine neden olabilir.

 

Araç içinde yüksek sıcaklık altında pencerelerin ve kapıların kapalı olması sıcaklığın çok kısa sürede yükselmesine neden olmaktadır.

 

Ebeveynler çocuklarda bu tür riskleri düşürmek için arabada ne gibi güvenlik önlemlerini almalıdırlar?

 

Öncelikle bebekler ve çocuklar araba içinde asla kısa bir süre bile olsa yalnız bırakılmamalıdırlar. Çocuk arabada uyuyor olsa bile arabada bu şekilde yalnız bırakılmamalıdır.

 

Yazın araba park halindeyken ve klima çalışmıyorken arabanın camları ve kapıları mutlaka açılarak araç içi havalandırılmalıdır.

 

Çocuklara arabanın bir oyuncak veya oyun alanı olmadığını öğretmek gerekir. Arabanın saklambaç gibi oyunlar oynamak için olmadığı öğretilmelidir. Çünkü bazen çocuklar kendilerini ebeveynleri aynında olmadan oyun amaçlı olarak arabaya girebilmekte ve kapıları bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde kilitleyebilmektedir. Bu da sıcak havalarda çocuklar için oldukça riskli olabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 18.03.2015

3190

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim