Haberler

Makaleler

UYKU APNELİ ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI DAHA OLASI

çocuklarda uyku apnesi davranış bozukluklarıİngiltere’de yapılan bir bilimsel çalışmada uyku apnesi sorunu yaşayan veya horlayan çocuklarda davranış bozuklukları görülmesinin, böyle bir sorun yaşamayan çocuklara göre daha yüksek ihtimal olduğu belirtildi.

Araştırmayı yapan uzmanlar 6 yıllık bir süre içinde 11.000 den daha fazla çocuğu bu amaçla incelemeye aldılar. İnceleme kapsamında uykuda solunum problemi yaşayan 6.000 çocukla, böyle bir problem yaşamayan 5.000 çocuk karşılaştırıldı. İnceleme sonucunda uykusunda nefes alıp verme sorunları yaşayan çocuklarda 7 yaşından itibaren hiperaktivite ve saldırganlık gibi davranış bozukluklarının %40 daha fazla görüldüğü tespit edildi.

Araştırma kapsamında ayrıca ailelere çocuklarıyla ilgili 6 aylık – 6 yaşları arasındayken uyku düzenleriyle ilgili anket çalışmaları yapıldı. Bu anket çalışmaları çocuğun 4 ve 7. yaşlarında yapıldı.

Çalışma kapsamında ayrıca ailelerden çocuklarının diğer insanlara karşı sosyal davranışları, davranış problemleri, akranlarıyla ilişki sorunları, depresyon, endişe ve hiperaktivite gibi durumları ile ilgili bilgiler toplandı.

Bu sonuçlara göre ilk 6 ayında uykuda solunum problemleri yaşayan çocuklarda 7. yaştan itibaren davranış bozuklukları görülme ihtimali, böyle bir sorun yaşamayan çocuklara göre %50 daha fazla bulundu. En büyük artış ise hiperaktivite oranlarındaki artışta bulundu.

Uyku boyunca görülen solunum problemleri horlama, ağzı açık uyuma ve uyku apnesi olarak belirtiliyor.

Araştırmayı yapan ekip horlama, ağızdan nefes alma ve uyku apnesinin çocukta ciddi davranış bozukluklarına ve sosyal-duygusal sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor.

Genel istatistiki verilere göre her 10 çocuktan 1 tanesinde uykuda horlama ve ortalama %3’ünde ise uyku apnesi görülüyor. Uykuda solunum problemleri 2-6 yaş arasındaki çocuklarda daha yaygın. Fakat daha küçük yaştaki çocuklarda da ortaya çıkabiliyor.

Uykudaki solunum problemlerinin en yaygın nedenleri bademciklerdeki ve lenf bezlerindeki genişlemedir. Diğer nedenler olarak ise çocuktaki bir obezite durumu, yüz ve kafatasındaki bozukluk ve beynin solunumu kontrol etmede yetersiz kalması olarak belirtiliyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar ebeveynlerin çocuklarının uykuları konusunda takipçi olmaları ve uykuda solunum problemleri gibi durumlara karşı uyanık olmaları gerektiğini belirtiyorlar. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorlar ise mutlaka çocuğun pediatri hekimine veya aile hekimine başvurmaları gerektiğinin altını çiziyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 11.03.2012

2792

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim