Haberler

Makaleler

TELEVİZYON ÇOCUKLARIN DİL BECERİLERİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

televizyon çocukların dil becerilerini olumsuz etkiliyorWashington Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada televizyonun çocukların dil becerilerini olumsuz etkilediği belirtildi.

Çocukların üzerinde yapılan çalışmada televizyonun ebeveyn ve çocuk arasındaki etkileşimi olumsuz etkileyerek bunun çocuğun dil gelişimine olumsuz yansıdığı ortaya çıktı.

Özelikle televizyon karşısında uzun süreler geçirmenin ( günde 4 saatten daha fazla ) bu etkiyi daha da artırdığı ve çocukların kelime hazinelerini ve dili kullanma becerilerini olumsuz etkilediği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar ev halklarının zamanlarının  ortalama %30 unu televizyon karşısında geçirdiklerini bu durumun dil becerisini geliştirmeye çalışan bebekler için de oldukça olumsuz sonuçlar doğuracağını belirtiyorlar. Çünkü bu durumun bebek ile ebeveyn arasındaki etkileşimi de azalttığı belirtiliyor.

Amerikan Pediatri akademisi de özellikle 2 yaşından küçük çocuklar için televizyonu önermediğini çünkü televizyonun bebeklerin ve küçük çocukların dil gelişimini olumsuz etkilediğini belirtiyor. Özellikle 2 yaşına kadar dil gelişimi konusu bebekler ve küçük çocular için oldukça önemli.

Yayınlanma Tarihi : 09.04.2012

2304

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim