Haberler

Makaleler

TEKNOLOJİ ÇOCUKLARIN UYKUSUNA ZARAR VERİYOR MU?

teknoloji çocukların uykusuna zarar veriyorYapılan son araştırmalar gelişen teknoloji ve bu teknolojinin kullanımının çocukların uykusuna zarar vererek uyku sorularına yol açtığını gösteriyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte çocuklar arasında televizyon seyretme, bilgisayar kullan, mobil cihazlar, video oyunları gibi teknolojik ürünlerin kullanımı ve kullanım sütrelerinde önemli artışlar gözleniyor.

Teknolojinin çocuklar arasında bu denli yaygın kullanımı ve bunun sürelerinin oldukça uzamaları çocukların daha geç saatlerde uyumalarına, uykularını yeterince alamamalarına neden oluyor.

Çocukların yaşamlarındaki bu çok yönlü uyarıcıların varlığı uykularını olumsuz etkilerken, uyku sorunları da çocukların fizikseli duygusal, psikolojik ve sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Yani zincirleme olarak birbirlerini tetikliyorlar.

Örneğin çocukların bilgisayar başında uzun süreler geçirmeleri, televizyon başında uzun saatler geçirip, fast food tarzı beslenmeleri hem hareketsiz bir yaşam sürmelerine hem de obezite riskinin artmasına neden oluyor. Nitekim yapılan araştırmalar çocuklar arasında obezite oranlarının arttığını gösteriyor.

Aynı şekilde teknolojinin çocuklar arasında bu şekilde kullanılması onların küçük yaşlardan itibaren sosyal gelişimlerini de olumsuz etkileyerek daha içe dönük ve asosyal olmalarına neden oluyor.

Uzmanlar ebeveynlere çocukları için iyi bir uyku hijyeni oluşturmaları konusunda yardımcı olmalarını önemle tavsiye ediyorlar. Örneğin çocuğun uyku ve sabah kalkış saatlerinin daha düzenli olması, televizyon ve bilgisayar başında geçirdikleri saatlerin bir düzene kavuşturulup, daha az zaman geçirmeleri gibi konularda önlem almaları öneriliyor.

Yayınlanma Tarihi : 11.11.2013

2120

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim