Haberler

Makaleler

STRES ERKEN DOĞUM RİSKİNİ ARTIRIYOR

stres erken doğum riskini artırıyorHamileliğin erken evresindeki stres erken doğum ve daha az sayıda erkek bebek doğumuna yol açıyor

Özellikle stresin  erkek bebek doğum yüzdesini azalttığına dair bilgi sizi muhtemelen şaşırtmıştır. Ancak Şili’de 2005 depremi sonrası yapılan bir araştırma bu yönde ilginç bulgular veriyor.

İşin doğrusu aslında şöyle; hamileliğin erken evresinde ciddi strese maruz kalan anne adayları ya erkek bebek hamilelikleri düşükle sonlanıyor ya da erken doğum yapıyorlar.

Araştırma 2005 yılındaki büyük Şili depremi sonrasında deprem stresinin hamile kadınları nasıl etkilediği konusu üzerinde yapılmış. Araştırma sonuçları gösteriyor ki, hamlilelik süreci strese maruz kalmaktan doğrudan etkilenebiliyor.

Araştırmacılar 2004 ve 2006 yılları arasındaki Şili’deki doğan bebekelerin doğum sertifikalarını incelediler. Bu sertifikalardan yaklaşık 200.000 tanesini taramaya ve istatistiki incelemeye tabi tuttular. Söz konusu doğum kayıtları anne ve bebekler hakkında bilgileri içeriyordu. Bu bilgiler arasında annenin 7.9 ölçeğindeki depremin merkezine deprem anında  ne kadar yakında bulundukları bilgileri de vardı. Human Eproduction isimli derginin 8 Aralık tarihli sayısında yer alan bilgiye gore; deprem riskine maruz kalan anne adaylarının erkek bebek doğurma oranı azalmış durumdadır. Genel olarak tüm doğumların %51’i normal koşullarda erkek oluyorken, söz konusu araştırmaya dahil edilen doğum serfikalarına göre erkek doğum yüzdesi %45’e düşmüştür.

New York Univesitesinden Prof. Karine Kleinhaus ortalama erkek doğum oranı ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan bu 6 puanlık farkın büyük ve istatistiki olarak çok anlamlı bir fark olduğunu bildiriyor.

Bu 6 puanlık ilginç istatiski farkın sebebi ise şöyle izah ediliyor; daha evvel yapılmış başka araştırmalar göstermiştir ki erkek ceninler (fetus) kız ceninlere gore daha hızlı gelişmekte ve anne karnında daha çok beslenme ve korunmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Stress anında ise erkek bebeklere hamile annelerde  bu sebeple daha kolaylıkla hamilelik düşükle sonlanmaktadır.Buna ek olarak erkek bebeklerin daha güçsüz olabileceği ve stress anında strese adaptasyon yeteneklerinin daha düşük olabileceği ihtimali de değerlendiriliyor. 

Yine araştırma sonuçları gösterdi ki hamlileliğin 2. ve 3. aylarında strese maruz kalan annelerin erken doğum yapma riskleri artmaktadır. Araştırma sonucuna gore hamileliğinin 2. ayında Şili depremine maruz kalan annelerin hamileliği 1,3 gün daha kısa sürerken, hamileliğiin 3. ayında depreme maruz kalan annelerin hamileliği ise 2 gün daha kısa sürüyor. Bu karşılaştırmalar Şilinin aynı dönem içinde depreme maruz kalmayan bölgelerindeki doğumlarla karşılaştırılıarak yapılmıştır.

Araştırma sonuçlarına gore; hamileliklerinin 3. ayında depreme maruz kalan annelerin %9’dan fazlası erken doğum yapmaktadır. Normal koşullarda erken doğum yapma yüzdesi %6’dır. %3,4 civarı bu varyans da araştırmacılar tarafından oldukça anlamlı bulunmuştur. Bir başka anlatımla deprem riskine maruz kalanlarda erken doğum oranı oransal olarak oldukça artış göstermiştir.

Yayınlanma Tarihi : 14.12.2011

3589

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim