Haberler

Makaleler

SİGARA İÇME YASAĞI ERKEN DOĞUM RİSKİNİ AZALTABİLİR

sigara içme yasağı erken doğum riskini azaltabilirİskoçya’da yapılan bir araştırmada halka açık yerlerde uygulanan sigara içme yasağından sonra gebe kadınların ve bebeklerin sağlığında gelişmeler yaşandığı belirlendi.

İskoçya’da 2006 yılında yürürlüğe giren halka açık yerlerde sigara içme yasağından sonra düşük ağırlıklı bebek sayısında azalma oldu. Ayrıca erken doğum oranlarında da %10 azalma görüldü.

Araştırma kapsamında araştırmacılar 2006 – 2009 yılları arasında İskoçya’da bulunan doğum hastanelerinde doğan bebeklerin kayıtlarını topladılar. Bu kayıtlara göre ayrıca sigara içen annelerin sayısı sigara yasağından önce %25 civarındayken, sigara yasağından sonra bu oran %19’a düştü.

Araştırma Glasgow Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmayı yapan uzmanlar, bu sonuçların sigaranın hem gebe kadınlarda hem de bebeklerde ne kadar zararlı olduğunu göstermesi açısından önemini vurguluyorlar.

Özellikle erken doğuma yol açması ve ileri dönemlerde bebeğin sağlığı açısından önemli riskler barındırması bakımından sigaranın kesinlikle kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 20.03.2012

2672

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim