Haberler

Makaleler

SİGARA İÇEN KADINLAR MENOPOZA DAHA ERKEN GİRİYOR

sigara içen kadınlar menopozAmerika’da yapılan bir araştırmada sigara içen kadınların menopozo daha erken bir yaşta girdikleri ve monopoz semptomlarını daha ağır yaşadıkları belirlendi. Çünkü sigara insan genleri üzerinde olumsuz bir etkiye yol açarak böyle bir sonuca yol açıyor.

Yapılan araştırma raporunda daha önce sigara içen ve sonra bırakan kadınlarda ise bu etkinin daha az bulunduğu belirtiliyor

Bugün halen Amerika’da yaklaşık 20 milyon kadın sigara tiryakisi ve bu da her 5 kadından 1 tanesinin sigara tiryakisi olduğunu göstermektedir.

Araştırma kapsamında 300 kadın incelemeye alındı. Kadınların yarısı Afrika kökenli Amerikalı kadınlardı. Kadınlar araştırmaya dahil olduklarında halen adet görüyorlardır. Ve araştırma kapsamında 11 yıl boyunca takip edildiler.

Bu zaman zarfında kadınların kan örnekleri alındı. Ayrıca kadınlara sağlıkları ve doğurganlılkarı ile ilgili düzenli olarak anketler yapıldı.

Araştırma kapsamında sigara içen kadınların içmeyenlere göre daha erken bir dönemde menopza girdikleri ve menopoz semptomlarını daha ağır yaşadıkları tespit edildi. Bu fark özellikle Afrika kökenli Amerikalı kadınlarda daha fazla bulundu.

Araştırmayı yapan uzmanlar bunun böyle olmasını Afrika kökenli Amerikalı kadınların daha fazla alkol tüketmesine ve bu kadınlarda obezite sorununun daha fazla olmasına bağlıyorlar.

Uzmanlar ayrıca yoğun şekilde sigara dumanına maruz kalan kadınlarda da erken menopoz ve semptomlarıyla ilgili risk bulunduğunu belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 17.05.2012

2492

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim