Haberler

Makaleler

SEZARYENLE DOĞAN BEBEKLERDE ALERJİ RİSKİ DAHA MI FAZLA?

sezaryenle doğan bebeklerde alerji riski daha fazlaABD’ de yapılan bir araştırmanın bulgularına göre sezaryenle doğan bebeklerde 2 yaşından sonra alerji gelişme riski, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerden daha fazla oluyor.

Araştırma bulgularına göre sezaryen doğum bebekte ileride köpek, kedi, ve toz alerjisi gibi alerjilerinin riskini artırıyor.

Hijyen hipotezine göre erken çocukluk döneminde bağışıklık sitemini etkileyen mikroorganizmalara maruz kalmak alerji başlangıcını kolaylaştırıyor.

Uzmanlara bebeğin doğum kanalındayken de bakterilere maruz kalmasının bağışıklık sitemini etkileyen temel bir etmen olduğunu düşünüyorlar.

Gastrointestinal sistemde bulunan mikroorganizmalar alerji açısından bir risk oluşturuyor ve bebeğin alerjenlere çok fazla maruz kalması alerji ve astım gelişmesi riskini artırıyor.

Söz konusu araştırma kapsamında 2003 – 2007 yılları arasında 1,258 çocuğun sağlık kayıtları tutuldu. Bu çocukların bir bölümü sezaryenle doğum yapmışlardır ve diğerleri de normal doğumla dünyaya gelmişlerdi. Çocukların 1 aylıkken, 6 aylıkken, 1 yaşındayken ve 2 yaşındayken sağlık kayıtları toplandı. Daha sonra bu çocuklar 2 yaşından itibaren 4 yaşın a kadar takip edildiler. Sezaryenle doğan çocuklarda alerji gelişme oranının normal doğumla dünyaya gelen çocuklara göre daha fazla olduğu tespit edildi.

Yayınlanma Tarihi : 01.11.2013

2189

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim