Haberler

Makaleler

SEZARYEN DOĞUM YAPAN KADINLARIN ORANI

kadınların sezaryen doğum oranıKadınların %65’ i daha önce sezaryen doğum yapmışlar.

 

Sezaryen doğum aslında normal doğum yönteminin anne ve bebek sağlığını veya hayatını tehlikeye sokacağı durumlarda tercih edilir. Fakat bazı durumlarda ise anne adayları normal doğumdaki yaşayacağı acıyı düşünüp korkması sonucu sezaryen doğum yöntemini tercih edebilmektedirler.

 

Annelikbilinci.com olarak yaptığımız ankette annelere “Daha önce sezaryen doğum yaptınız mı?” sorusunu yönelttik.

 

Anketi yapmadan önce aslında sezaryen doğum oranlarının normal doğum oranına göre çok daha yüksek olacağını tahmin ediyorduk. Nitekim Sağlık Bakanlığı’nın istatistiki verileri de bunu kanıtlamaktaydı.

 

Anketimize 735 anne katıldı. Anketimize katılan annelerin %65’i daha önce sezaryen doğum yaptıklarını belirttiler. %35 i ise daha önce sezaryen doğum yapmamış.

 

Aslında kadınların çoğunun normal şartlarda normal doğumu daha çok benimsediğini biliyoruz. Bu konuda daha önce yaptığımız bir anket çalışması da bunu gösteriyor. Bu yaptığımız anket çalışmasında “Eğer bir zorunluluk yoksa aşağıdaki doğum yöntemlerinden hangisini tercih edersiniz?” sorusunu yöneltmiştik.

 

Bu anket çalışmasına 1652 kişi katılmıştı. Ankete katılanların %80’ i eğer bir zorunluluk yoksa normal doğum yöntemini tercih ettiklerini belirttiler. Sezaryen doğumu tercih edeceklerini belirtenlerin oranı ise %20’ de kaldı.

 

Bu da bize şunu gösteriyor ki kadınların sezaryen doğumu tercih etmelerinde tıbbi zorunluluk, çeşitli yönlendirmeler ve kadınların kendi tercihlerinin etkisi bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi : 16.10.2014

1844

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim