Haberler

Makaleler

ŞEHİRDE YAŞAYAN KADINLARDA LOHUSALIK DEPRESYONU DAHA YAYGIN

lohusalık depresyonuKanada’ da yapılan bir araştırmanın bulgularına göre şehirde yaşayan kadınlar lohusalık depresyonunu daha çok yaşıyorlar.

Toronto Kadın Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre özellikle sosyal destek eksikliği yaşayan şehir kadınlarında lohusalık depresyonunun daha yaygın görüldüğü saptandı.

Lohusalık depresyonu doğumu takip eden ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkan endişe, ağlamalar, ruh halinde dalgalanmalar, huysuzluk gibi belirtilerle kendini gösteren ve birçok kadını etkileyen, kısa süre sonra kendi kendine geçen bir sorundur.

Kimi kadınlarda ise bu sorun ilk 1 yıl boyunca süreklilik göstermekte ve ciddi depresyon belirtilerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Sorunu bu kadar ağır bir şekilde yaşayan kadınların oranı %10 civarındadır.

Kanada’ da yapılan araştırmada 126 tane yeni doğum yapmış anne incelemeye alındı. Bu incelemede annelerin lohusalık depresyonu açısından belirtileri incelendi. Ayrıca bu kadınların yaşadıkları yerler de göz önüne alındı.

Bu incelemede lohusalık depresyonu tespit edilen kadınların oranı şehirde yaşayanlarda %9 un üzerinde tespit edildi. Şehir dışında yaşayanlarda ise %5 civarında lohusalık depresyonuna rastlandı.

Araştırmayı yapan uzmanlar sonuçların böyle çıkmasında şehirde yaşayan kadınlarda hem gebelik dönemindeki hem de doğum sonrasındaki sosyal desteklerinin daha düşük olmasının etkili olduğunu belirtiyorlar. Araştırmacılar şehir dışında yaşayan kadınların sağlık durumlarının daha iyi olduğunu da belirtiyorlar. Bu etkenlerin lohusalık depresyonu riskini düşürdüğü belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 12.08.2013

2245

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim