Haberler

Makaleler

SAĞLIKLI BESLENEN ÇOCUKLAR DAHA ZEKİ

sağlıklı beslenen çocuklar daha zekiAdelaide Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre erken yaşlardan itibaren saplıklı besinlerle beslenen çocukların daha zeki oldukları belirlendi.

 

Aynı araştırmanın bulgularına göre sağlıksız besinler tüketen çocuklarda ise bu durum zeka düzeylerini biraz olumsuz etkiliyor.

 

Araştırmayı yapan uzmanların çocukların 6 aylıkken, 15 aylıkken, 2 yaşında ve 8 yaşlarındayken beslenme alışkanlılarını ve zeka düzeylerini inceleyerek karşılaştırma yaptılar.

 

7.000’ den daha fazla çocuğun beslenme alışkanlıları incelendi. Bu kapsamda evde hazırlanan yemeklerden yiyorlar mı? hazır bebek gıdaları tüketiyorlar mı? emzirildiler mi? abur cubur tüketiyorlar mı? ve daha bir çok konuda beslenen düzenleri incelendi. Aynı zamanda yukarıda belirtilen dönemlerde zeka düzeyleri ölçüldü.

 

Uzmanlar ilk 2 yılda beslenme konusunun çocuklarda oldukça önemli olduğunu vurguluyorlar. Beslenme çocukların fiziksel gelişiminde önemli rol oynadığı gibi zeka ve beyin gelişiminde de önemli rol oynuyor. Bunun yanında bebeklerin ilk 6 ay sürfeyle sadece anne sütüyle ve özellikle emzirilerek beslenmeleri zeka düzeylerini olumlu etkiliyor.

 

Araştırma bulgularına göre sebze, meyve, bakliyat ve peynir gibi besinleri tüketen çocuklar 15. ve 24. aylarda yapılan ölçümlerde daha yüksek zeka puanına sahip oldular.

 

İlk 2 yıl içinde diyetlerinde bisküvi, çikolata, şeker, kola, cips gibi fast food besinleri tüketen çocukların zeka düzeyi 8 yaşına geldiklerinde sağlıklı beslenen çocuklara göre biraz daha düşük bulundu.

Yayınlanma Tarihi : 04.12.2014

2261

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim