Haberler

Makaleler

PREMATÜRE BEBEKLER İÇİN KANGURU BAKIMI FAYDALI

kanguru bakımıYapılan bir araştırmanın bulgularına göre kanguru bakımı olarak adlandırılan anne ve bebek arasındaki tem tene ve göğüs göğse dokunma hastanede yatan prematüre bebekler için uygun bir tedavi yöntemi.

Kanguru bakımı hem yeni doğan bebekler hem de prematüre bebekler için anne ve bebek arasında güçlü bir bağ kurma ve emzirme bakımından oldukça faydalı bir yöntem.

Araştırmayı yapan uzmanlar kanguru bakımının prematüre bebeklerin büyümesini, gelişmesini ve beyin gelişimini desteklediğini belirtiyorlar.

Uzmanlar yeni doğan bakım ünitelerinin kanguru bakımına uygun bir şekilde tekrar düzenlenmesinin faydalı olacağını vurguluyorlar. Çünkü böylelikle bebeğin stres düzeyi de azaltılabiliyor ve bebek yaşama daha iyi bir başlangıç yapabiliyor.

Daha önce yapılan bazı araştırmalarda da hastanede yatan yeni doğan bebeklerde kanguru bakımının bebeğin bilişsel ve motor becerilerine olumlu etkiler yaptığı tespit edilmişti.

Kanguru bakımıyla prematüre bebekler annelerinin bakımlarını daha kolay kabullenmekte, bakıma pozitif yanıt verme oranları daha çok artmaktadır. Bu bebeklerde stres düzeyi daha az ve ağrı eşiği de daha yüksek oluyor. Beyinleri daha çabuk olgunlaşıyor ve anne ile olan bağlantıları daha güçlü oluyor.

Sciencedaily.com

Yayınlanma Tarihi : 06.11.2013

2241

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim