Haberler

Makaleler

OMEGA 3 LOHUSALIK DEPRESYONU BELİRTİLERİNİ AZALTIYOR

lohusalık depresyonuAmerika’da yapılan bir araştırmada gebelik döneminde omega 3 yağ asitlerinin doğumun hemen sonrasında görülen lohusalık depresyonunun belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu belirtildi.

Bu maçla özellikle omega 3 yönünden zengin yağlı balıkların ve diğer besinlerin tüketimi lohusalık depresyonunu daha hafif yaşamaları konusunda annelere yardımcı oluyor.

Lohusalık depresyonunda kadınlar doğumu takip eden özellilkle ilk haftalarda ruh halinde dalgalanmalar, uykusuzluk gibi duygular hissediyorlar.

Lohusalık depresyonu ciddiye alınması gereken ve depresyon belirtilerinin çoğunu gösteren bir hastalıktır. Ruh hali dalgalanmaları, umutsuzluk, suçluluk hissi, uyuyamama, hüzünlü hissetme, kafa karışıklığı, uyku ve yeme bozuklukları ve hatta kimi zaman intihar etme duygusu gelişebilmektedir.

Omega 3 yağ asitleri özellikle somon gibi yağlı balıklarda bulunan oldukça önemli bir madde. Bebeğin beyin ve zihin gelişimi, kardiyovasküler hastalılara karşı koruma gibi birçok üstün yönleri bulunmaktadır.

Yapılan araştırma kapsamında 52 hamile kadına haftada 5 gün 300 mg balık yağı kapsülü verildi. Daha sonra doğum takip eden 2 ve 6. haftalarda, 3. ve 6. aylarda lohusalık depresyonu bakımından kadınlar incelemeye alındı.

Araştırma sonuçlarına göre kendilerine balık yağı kapsülleri verilen hamile kadınlarda doğum sonrasında lohusalık depresyonu belirtileri daha hafifi bir şekilde yaşandı. Balık yağı verilmeyen kadınlarda ise lohusalık depresyonu belirtileri daha şiddetli yaşandı.

Yayınlanma Tarihi : 04.04.2012

3408

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim