Haberler

Makaleler

MASAJ PREMATÜRE BEBEKLERİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

masaj prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi

ABD’ de Michigan Çocuk Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre prematüre bebeklere yapılacak nazik bir masaj onların bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Araştırma sonuçları masaj yapılan prematüre bebeklerin bağışıklık hücrelerinin, masaj yapılmayan prematüre bebeklere göre daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Bu bebeklerde enfeksiyonel durumlara yakalanma sayısı daha az bulundu.

Ek olarak masaj yapılan prematüre bebeklerin günlük olarak daha fazla kilo aldıkları görüldü.

Masaj yapılan bebeklerde herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmadı.

Fakat araştırmayı yapan uzmanlar bu sonuçların başka araştırmalarla da desteklenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Daha önce yapılan araştırmalarda prematüre bebeklerde masajla kilo artışı arasında bir bağlantı bulunmuştu. Ayrıca bu araştırmalarda masaj yapılan prematüre bebeklerin hastanede daha az süreyle kaldıkları, zihinsel yeteneklerinin diğer prematüre bebeklere göre daha çabuk geliştiği de tespit edilmişti. Fakat prematüre bebeklerde masajın bağışıklık sistemine etkisi konusu test edilmemişti. Masaj ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiyi gösteren araştırmalar yetişkinler üzerinde yapılmıştı.

Bu yeni yapılan araştırmaya yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kalan 120 prematüre bebek dahil edildi. Bu bebekler random bir şekilde seçildi ve bu bebeklerin bir kısmına 5 gün boyunca 45 dk süreyle masaj uygulandı. Bir kısmına uygulanmadı.

Araştırma sonucunda masaj uygulanan prematüre bebeklerin bağışıklık hücrelerinin daha güçlü olduğu görüldü. Ayrıca masaj uygulanan prematüre bebeklerin diğer prematüre bebeklere göre daha hızlı kilo aldıkları saptandı.

Araştırmacılar bu durumun nedenini dokunmanın önemi ve gücü olarak tarif ediyorlar. Bebekle tensel temas kurmak yeni doğan bebekler için oldukça önemli bir duygu olarak biliniyor.

Yayınlanma Tarihi : 05.02.2013

2671

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim