Haberler

Makaleler

LÖSEMİDE YAŞAM ŞANSI YÜKSEK SEVİYELERE ULAŞTI

lösemide yaşam şansıAmerika’da Colorado Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada çocuklardaki lösemi hastalığında yaşam şansının %90 seviyesine ulaştığı belirtildi.

Araştırmacılar 1990’larda lösemili çocuklar arasındaki %84 olan hayatta kalma oranının 2005 yılında %90 olduğunu belirttiler.

Araştırma raporunda 1950 yıllarında tedavi edilemez olarak görülen lösemi hastalığının bugün çocuklarda %90 olarak tedavi edilebildiği vurgulanıyor. Uzmanlar ilaçlar hakkında yapılan klinik deneylerin de bu başarılı sonuçlara ulaşılmasında önemli katkı sağladığını belirtiyorlar.

Araştırma raporunda belirtilen istatistiklere göre Amerika’da lösemi hastası olanların 21.000’i ( tüm lösemi vakalarının yarısı ) 0 – 22 yaş arasında bulunmakta.

Amerika Birleşik Devletlerinde istatistiklere göre her yıl 2.800 – 3.000 arasında çocuğa lösemi hastalığı teşhisi konuluyor

Lösemi halk arasında kan kanseri veya kemik iliği kanseri olarak biliniyor. Çocuklar arasında en yaygın kanser türü. Vücut lösemi hastalığında anormal derecede beyaz kan hücresi üretiyor ve immün sistem bundan zarar görüyor. Neticede vücutta yaralara, sık enfeksiyonel durumlara ve ishal gibi vakalara rastlanıyor.

Erken teşhis ve tedaviye erken başlanması da oldukça önemli. Ailede bir çocukta görülen lösemi vakası diğer kardeşlerde de riski artırıyor. Fakat tüm bunlara rağmen hastalığın neden oluştuğuna dair elde net kesin bir bilgi bulunmamakta.

Yayınlanma Tarihi : 15.03.2012

3839

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim