Haberler

Makaleler

LOHUSALIK DEPRESYONU DAHA DA UZUN SÜREBİLİR

lohusalık depresyonu daha uzun sürebilirBir araştırmanın bulgularına göre lohusalık depresyonu ( doğum sormasında kadınlarda gelişebilen ruhsal bir sorun ) daha da uzun dönemli olup, uzun süreli bir depresyon halini alabiliyor.

 

Araştırma Belçika’ da Leuven Üniversitesi tarafından yapılmış. Araştırmada bilim insanları lohusalık depresyonu yaşayan kadınları yakından takip ettiler.

 

1985 – 2012 yılları arasında lohusalık depresyonu yaşayan kadınların bilgileri analiz edildi. Analiz sonucunda lohusalık depresyonu yaşayan kadınların %30  – %50 si arasında uzun dönemli depresyon geliştiği saptandı.

 

Uzmanlar lohusalık depresyonunun uzun dönemli depresyona dönüşmesinde düşük ekonomik düzey, eşler arasındaki iletişim ve destek eksikliğinin, daha önce depresyon vakasının yaşanmasının, yüksek stres düzeyinin, kişilik özelliklerinin etkili olabildiğini belirtiyorlar.

 

Uzmanlar annedeki lohusalık depresyonunun uzun sürmesinin çocuğun gelimini uzun dönemde olumsuz etkileyebildiğini belirtiyorlar. Bu nedenle uzun süreli depresyon sorunu yaşayan kadınların çocuklarında psikolojik desteğin de önemli olduğunu vurguluyorlar. Annenin yaşadığı kronik depresyon anne ve çocuk arasındaki iletişimi de olumsuz etkileyebiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 24.06.2014

2119

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim