Haberler

Makaleler

KAŞIKLA YEMEK YEDİRİLEN BEBEKLERDE OBEZİTE RİSKİ ARTIYOR

kendi kendilerine yemek yiyen bebeklerHealthyDayNews isimli sağlık sitesinde yayınlanan bir yazıda, yapılan bir araştırmaya göre kaşıkla yemek yedirilen bebeklerde obezite görülme riskinin, kendi kendilerine elleriyle yemek yiyen bebeklere göre daha fazla olduğu belirtildi.

Araştırma, yaşları 20 ayla 6,5 yıl arasında değişen 155 çocuk üzerinde yapılmış. Çalışmada kendi kendilerine yemek yemesine izin verilen çocukların daha sağlıklı yedikleri ve yaşları ilerledikçe normal kilolarını korudukları tespit edilmiş.

Araştırmaya katılan ailelere çocuklarını besleme ve besin tercihleri gibi sorular yöneltilmiş. Sorulara verilen yanıtlara göre ailelerin 63 tanesi çocuklarını kaşıkla kendilerinin beslediğini, 92 tanesi de kendi kendilerine yediklerini belirtmişler.

Araştırma sonucu araştırmayı yapan uzmanlar tarafından da ilginç bulundu. Çünkü uzmanların belirttiğine göre çocuğun kilosunu belirleyen diğer faktörlerle bu faktörün pek uyumlu olmadığını belirtiyorlar. Çünkü çocukların kilosu üzerinde doğumdaki kilosu, ebeveynlerinin kilosu, ekonomik faktörler, yenilen besinlerin çeşidi gibi faktörlerin etkili olduğu biliniyor. Bu son araştırmada ortaya çıkan bulgu bu açıdan ilginç karşılanıyor.

Araştırma sonuçlarında ayrıca kaşıkla beslenen bebeklerin şekerli besinleri daha çok sevdikleri belirlenmiş. Elle kendi kendine beslenen bebekler ise karbonhidratlı besinleri daha çok tercih etmekteler.

Uzmanlar bebeklerin kendi kendilerine ve elle yemek yemelerinin çocuklardaki obeziteyle mücadele etme konusunda önemli bir bilgi olduğunu vurgulamaktadırlar.

Yayınlanma Tarihi : 10.02.2012

2479

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim