Haberler

Makaleler

KAFEİN DÜŞÜK AĞIRLIKLI DOĞUM RİSKİNİ ARTIRIYOR

kafein düşük ağırlıklı doğum riskini artırıyorİsveç’te yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kafein tüketimiyle düşük ağırlıklı doğum yapmak arasında bağlantı saptandı.

Araştırma raporuna göre günlük 200 – 300 mg arasında kafein tüketimi düşük ağırlıklı dğum yapma riskini artırmaktadır.

Araştırmayı yapan uzmanlar düşük ağırlıklı doğan bebeklerde bazı sağlık sorunlarının riskinin daha yüksek oluğunu ve kafein tüketiminin gebelik döneminde güvenli miktarlarda tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Anne adaylarının tükettikleri her besin bebeğin gelişimini de olumsuz veya olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenler tüm dünya genelinde sağlık örgütleri gebelik döneminde alkolden kaçınılması gerektiğini, kahve, çikolata ve çay gibi kafeinli içeceklerin ve besinlerin tüketiminin azaltılmasını tavsiye etmektedir.

Çünkü anne adayının tükettiği tüm besinler plasenta yoluyla bebeği de etkiler. Genelde gebelikte kafein tüketiminin 200 mg dan az olması tavsiye edilmektedir. Örneğin kafein düzeyleri kahve içilen mekanlarda daha yüksek seviyelerde olmaktadır.

Kafein kahvenin dışında çay, kola ve enerji içeceklerinde de bulunmaktadır.

Söz konusu araştırma 10 yıldan fazla bir süredir 60.000 kadar hamile kadının diyet ve doğum bilgileri incelenerek yapıldı.

Uzmanlar sağlıklı bir gebelik için gün içindeki kafein tüketiminin minimum düzeyde tutulmasını, örneğin günde 1 – 2 bardak çay veya 1 – 2 küçük fincan kahvenin güvenli olabileceğini belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 24.06.2013

2182

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim