Haberler

Makaleler

KADINLAR GEBELİKTE EGZERSİZ YAPMAYA KORKUYOR

kadınlar gebelikte egzersiz yapmaya korkuyorGebelik döneminde kadınların egzersiz yapmaları sağlık açısından oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Fakat buna rağmen birçok kadın gebelik döneminde egzersiz yapmaya çekiniyorlar.

Nitekim bu düşünce yapılan bir araştırma sonucunda da ortaya çıktı. Amerika’da Kansas Üniversitesi tarafından 90 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada kadınlar gebelik öncesinde düzenli olarak yaptıkları egzersizleri gebelik döneminde terk etme eğilimi gösterdikleri veya savsakladıkları ortaya çıktı.

Kadınların egzersizi terk etmeye zorlayan en önemli etken ise egzersizin bebeğe zarar vereceğinden korkmaları. Hatta araştırmaya katılan gebe kadınların bazıları en güvenli egzersiz olan yürümeyi bile bebek için zararlı olabileceği korkusuyla yapmıyor.

Uzmanlar her gün 30 dk. süreyle hafif veya orta düzeyde yapılacak güvenli egzersizin gebe kadınlar için faydalı olacağını belirtiyorlar. Tabi uzmanlar risk düzeyi yüksek ekstrem sporları ve gebeliği tehlikeye atabilecek riskli durumları hariç tutuyorlar ve bu sporları önermiyorlar. ( Gebelikte En İyi Egzersiz Türleri )

Araştırmayı yapan bilim insanları gebelikteki egzersizin hem çok fazla kilo almanın önüne geçebileceğini hem de depresyon gibi sorunlara karşı etkili olabileceğini belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 11.06.2012

2242

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim