Haberler

Makaleler

Islak Havluda ki Tehlike!

Islak havludaki tehlikeIslak Havluda ki Tehlike !

Dünya’ da özellikle bebekler ve çocuklarda kullanılan ıslak havluların alerjik deri yaralarına sebep olabileceği ve deri iritasyonu sonucu ağır hastalıkların başlangıcı olabileceği belirtilmektedir.

Pediatrics Tıp dergisinde yayınlanan makaleye göre, bu “alerjik kontakt dermatit” durumu ıslak havlu ile temizlenen yüz, el ve kalça bölgelerinde kızarma, şişme, kabuklanma, kabarcık ve ince çatlaklarla ortaya çıkıyor.

Makalede, egzama, impetigo ve sedef hastalığı ile karıştırılabilen bu tablonun, ıslak havlularda ki koruyucu olarak kullanılan “methylisothiazolinone” ( MIT) isimli kimyasalla ilgili olduğu açıklanıyor.

MIT, USA’ da üretilen ıslak havluların nerdeyse yarısında bulunuyor.
Dr. Mary Chang şunları söylüyor:
“Kortizon ve antibiyotikli kremlerle düzelmeyen bu lezyonların ıslak havlu kullanımına ara verildiğinde birkaç günde tamamen ortadan kalktığını tespit ettik. Yama testi ile de dermatitin sebebinin MIT olduğunu gösterdik."

Annelerin, çocuklarının alerji yapabilen koruyucu, parfüm ve diğer katkı maddelerine maruz kalmamaları için ıslak havlunun mümkün olduğunca doğal ve katkısız olanını ve özelliklede Helal Sertifikalı tavsiye ediyoruz, çünkü zararlı petrol türevli hiçbir hammadde kullanılmadan üretilmiştir.

Evdeyken kâğıt havlu, su ve spumy köpük el sabunu kullanın; ıslak havluyu yanınızdan ayırmayınız, avm ve toplu yaşamın olduğu her yerde kapı kulpları, para alış verişi hepsi mikrop yuvasıdır, spumy ıslak havlu ile gün boyu hijyen sağlayınız.

Alerjisi olanlar, kişisel bakım ve ev temizliğinde helal sertifikalı kozmetik olan spumy ürünlerini rahatlıkla başta ıslak havluyu kullanabilir.

İddia edilen zararlı maddeler;

Paraben; Methyl, Ethyl, Propyl, Butyl, İsobutyl, Benzuatl Paraben olmak üzere altı çeşidi var. Birçok ıslak havluda en az bir tanesi mevcut. Petrolden elde edilen koruyucu katkı maddeleri, Avrupa ülkeleri kullanımı yasaklamıştır. AB, parabenlerin kullanımını sınırlandırdı. Bir araştırmada incelenen 20 göğüs tümörünün 18' inde paraben bulundu.

Propylene Glycol; Petrol türevi bir maddedir, cilt tahrişine, alerjiye ve merkezi sinir sisteminde tahribata, bazı organlarda hasara sebep olabiliyor.

Phenoxyethanol; Deri tahrişine, böbrek ve karaciğer hasarına sebep olabilen koruyucu madde.

Hydrogenated Castor Oil Peg-40: Hidrojene edilmiş hintyağı, hidrojene yağlar, kanser, kalp ve damar hastalıklarına neden olan trans yağ asitleri içerir.

2-Bromo-2 Nitropropame-1, 3 Diol: Zehirlidir ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Methylisothiazolinone: Cilt ile teması sakıncalı bulunan yanıklara sebep olabilecek bir maddedir.

Sodyum Hidroksit: Cilt yanmalarına sebep olur ve kişiyi diğer kimyasallara karşı hassaslaştırır. Yutulursa öldürücüdür. Fırın, kanal ve boruların, tıkanmış lavaboların temizliğinde kullanılır.

Formaldehit: Kanserojendir, bebek ürünlerinde kullanımı kesinlikle yanlıştır, fakat çok ucuz bir koruyucu olduğundan merdiven altı üretimlerde kullanılır. Teneffüs edilmesi, yutulması ve deri ile teması çok tehlikelidir, zehirlidir.

Triclosan: Laboratuvarda yapılan çalışmalarda hayvanlarda karaciğer hasarı görülmüştür.

Carbomer: Solunması çok tehlikelidir, zehirlidir.

Sodium Benzoate: Uzun vadede üreme sistemi kısırlığa, karaciğer ve merkezi sinir sistemine zarar verir.

Paraffinum liquidum: Cildin gözeneklerini tıkar ve akneye sebep olur.

Benzyl Alcohol: Cildi tahriş eden, karaciğer ve sinir sistemine hasar verebilen katkı maddesidir.

Benzyl Benzoate: Yutulduğu takdirde toksik (zehirli) etki yapar. Göz ve cildi tahriş eder.

Fragrance / Parfüm: Bir koku 300 veya daha fazla kimyasal madde içerir. Merkezi sinir sistemi harap eder, alerji ve egzamaya neden olabilmektedir.

3-Lodo-2 Propynyl Butyl Carbonate: Ciltte tahrişe sebep olur ve yanıcıdır. Cetrimonium chloride: Cilt tahrişine ve sinir sisteminde tahribata neden olur. Polyquaternium 7: Solumaktan kaçınılmalı. Zehirlidir.

Coumarin: Aşırı maruz kalma durumu ölüme neden olabilir. İçinde kimyasal madde bulunan ürünlerden mümkün olduğunca uzak kalmanız iyi olur.

http://www.spumy.com.tr/tr/information/all_detail/announcement

Yayınlanma Tarihi : 18.02.2016

14393

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim