Haberler

Makaleler

HAVA KİRLİLİĞİ DÜŞÜK AĞIRLIKLI DOĞUMA YOL AÇABİLİYOR

hava kirliliği düşük ağırlıklı doğuma yol açıyorHava kirliliğine maruz kalan hamile kadınlarda düşük ağırlıklı bebek doğurma riski daha fazla.

Bu konuda yapılmış bir araştırmanın sonuçlarına göre düşük düzeydeki hava kirliliği bile hamile kadınlar için risk oluşturuyor.

Araştırmacılar hava kirliliğinin hamile kadınlarda nasıl bir etki yaptığını araştırdılar. Bu nedenle bu konuda 12 Avrupa ülkesinde araştırma yapıldı. Araştırmaya katılan kadınların sayısı toplam 74,000 civarındaydı.

Araştırmada hava kirliğinin yoğun yaşandığı ( edüstriyel kaynaklı, trafik kaynaklı v.b. ) yerlerde yaşayan kadınların doğum kayıtlarında düşük ağırlıklı bebek sahibi olma yüzdeleri daha yüksek bulundu. Bu gibi yerlerde yaşayan kadınlarda düşük ağırlıklı doğum yapma oranı diğerlerine göre %18 daha yüksek çıktı.

Uzmanlar özellikle kentlerde hava kirliliğinin endüstriyel ve trafik kaynaklı olarak daha fazla arttığını, eğer kentsel alanlardaki bu hava kirliliğinin azaltılabilirse düşük ağırlıklı doğum oranlarının azalabileceğini belirtiyorlar.

Hava kirliliğine anne karnındayken maruz kalan bebeklerin yaşamlarının ileriki dönemlerinde solunum sorunlarını daha dazla yaşayabilecekleri de belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 20.10.2013

2149

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim