Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE SİGARA İÇMEK BEBEĞİN KALBİNİ ETKİLİYOR

hamilelikte sigara içmek bebeğin kalbini etkiliyorHealthday news internet sitesinin yayınladığı bir haberde, yapılan bir araştırmanın bulgularına göre hamilelik döneminin erken dönemlerinde sigara içen annelerin bebeklerinde kalp kusurları riski artıyor. Bu risk sigara içme miktarı arttıkça daha da fazlalaşıyor.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar hamilelikte sigara içilmesinin bebekte yarık damak ve diğer deformasyonlar açısından da risk oluşturduğunu belirtiyorlar.

 

Söz konusu araştırma ABD’ de Washington’ da yapıldı. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde sigara içen kadınlarla ilgili sağlık kayıtları incelendi.

 

1989 – 2011 yılları arasında kalp kurslarıyla doğan 14,000 den fazla çocuğun sağlık Kayıları incelendi. Bu kayıtlar o dönemde sağlıklı doğan 63, 000 e yakın çocuğun bilgileriyle karşılaştırıldı.

 

Araştırma sonunda görüldü ki hamileliğin özellikle ilk 3 aylık döneminde sigara içen kadınların bebeklerinde akciğerlere kan taşıyan damlarlar ve kalp kapakçıklarında kusur riskinin hamilelikte sigara içmeyen kadınların bebeklerine göre daha fazla olduğu saptandı.

 

Uzmanlar aslında bu bulguların doğumsal kalp sorunlarının önlenmesini sağlamak için önemli bir bilgiler içerdiğini belirtiyorlar.

 

Uzmanlar ayrıca sigara içme ile kalp kusurları arasındaki bağlantının annenin hamilelik yaşı ilerledikçe daha yüksek olduğunu belirtiyorlar. Yani daha ileri yaşlarda hamilelik yaşayan sigara içen kadınların bebeklerinde kalp kusuru görülmesi riski diğerlerine göre daha da yüksek.

Yayınlanma Tarihi : 12.05.2014

1801

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim