Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE SİGARA BEBEĞİN DOĞUM KİLOSUNU DÜŞÜRÜYOR

hamilelikte sigara içmekValencia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre hamilelikte sigara içmek bebeğin doğum kilosunun düşmesine yol açıyor. Hamileliğin ilk 3 ayında anne adaylarının içtikleri her bir sigara bebeğin kilosunda azalmaya neden oluyor.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar hamileliğin 25 haftasından sonra ise günde 5 – 10 adet arasında sigara içmenin bebeğin doğum kilosunu 100 – 200 gr arasında azalttığını belirtiyorlar.

 

Nitekim sigara içen ve içmeyen 140 hamile kadın üzerinde yapılan araştırmada sigara içen kadınlardan doğan bebeklerin doğum kilosunun hamilelikte sigara içmeyen kadınların bebeklerine göre daha düşük çıktığı görüldü.

 

Hamilelikte sigara içmek bebeğin doğum kilosunu düşürmenin ötesinde de zararlara neden olabiliyor.

 

Hamilelikte sigara içmek erken doğum, ani bebek ölümü gibi riskleri artırıyor. Bebekte hastalık oluşma riskin de hamilelikte sigara içmenin sonuçları arasında yer alıyor.

 

Hamilelikte sigara ien kadınların bebeklerinde çocukluk açığına geldiklerinde dikkat eksiliği ve öğrenme güçlükleri gibi sorunlar da oluşabiliyor.

 

Bu nedenle uzmanlar hamilelik döneminde mutlaka sigara içmekten kaçınmasını tavsiye ediyorlar. Aynı şekilde hamilelikte sigaraya maruz kalmak yani pasif içicilik anne karnındaki bebeği olumsuz etkiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 26.06.2014

2154

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim