Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE RUHSAL DURUMUN BEBEK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

hamilelikte depresyonun bebek üzerindeki etkisi

Hamilelikte annenin ruhsal durumu çocuğun gelişimini etkiliyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya gore anne karnındaki fetus annenin ruhsal durumuna karşı hassasiyet taşıyor ve gelişimi de annenin ruhsal durumundan etkilenebiliyor.

Kaliforniya Üniversitesinden bir grup araştırmacı hamile kadınlar üzerinde hamilelik esnasında ve doğum sonrasında depresyonları üzerine araştırma yaptı. Araştırmaya dahil edilen aynı kadınların bebekleri de doğum sonrasında gelişimleri bakımından incelemeye alındı.  

Annenin depresyon konusundaki hamilelik esnasında ve doğum sonrasındaki durumlarındaki istikrar bebeğin gelişminde pozitif rol oynandığı görüldü. Bir başka deyişle, annenin hamilelikte ve doğum sonrasında depresyon halinde olması durumunda bebek de bundan olumsuz etkileniyor. Bu durum bebeğin gelişimini de olumsuz etkiliyor.

Araştırma sonucuna gore; hamilelikte depresyon halinde olup da doğum sonrasında depresyondan çıkan annelerle, hamilelikte depresyonda olmayıp doğum sonrasında depresyona giren annelerin bebekleri gelişim yönünden daha zayıf performans sergiliyor.

Araştırma sonuçlarını oldukça şaşırtıcı olduğunu belirtmekteler.

Araştırmayı yapan uzmanlar bu bulgunun, hamilelikte depresyonda olan annenin, çocuğun gelişimini pozitif yönde etkilemesi amacıyla doğum sonrasında da depresyonda bırakılması gerekir, şeklinde yorumlanmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Konu hakkındaki uzmanlardan; Curt A. Sandman, depresyonla nasıl başa çıkılması gerektiğinin bilindiğini ve doğum öncesinde anne adayının depresyonunun tedavi edilmesnin doğru yaklaşım olacağını belirtmektedir. 

Bir başka araştırmayı bir grup uzmanla yürüten Curt A. Sandman , bu araştırmada yaşları daha büyük olan ve anneleri anksiyete geçiren çocukların annelerinin hamilelikte ve doğum sonrasındaki beyin yapılarında farklılıklar tespit etmişti.  Anksiyete sıklıkla depresyonla ortaya çıkmaktadır.

Sandman araştırma sonucundaki bulgularına dayanarak çok çarpıcı bir şey söylüyor: “Anne karnındaki cenin kendi gelişim sürecine aktif bir şekidle katılmakta ve doğumdan sonraki hayatı için daha anne karnındayken bilgi toplamaya başlamaktadır. Kendini daha anne karnındayken annesinden aldığı mesajlarla hayata hazırlıyor”

Yayınlanma Tarihi : 23.11.2011

3454

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim