Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE OBEZİTE ÇOCUKLUK OBEZİTESİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

hamilelikte obezite çocukluk obezitesi riskini artırıyorABD’ de Kaliforniya’ da yapılan bir araştırmanın bulgularına göre hamilelik döneminde obezite veya aşırı kilo sorunu yaşayan kadınların çocuklarında obezite riski artıyor.

 

Hamilelikte annedeki aşırı kilolar çocukların sonraki gelişiminde ve kilolarında uzun dönemli etkiler meydana getiriyor. Uzmanlar anne adayındaki aşırı kiloların çocuğun enerji harcaması ve iştah düzeyini yöneten mekanizmalarda sürekli bir etki yaratmış olabileceğini düşünüyorlar.

 

Söz konusu araştırmada 4,100 den daha fazla kadının çocuklarının ( 2 – 5 yaşları arasındaki çocuklar ) sağlık kayıtları incelendi.

 

Araştırma sonunda hamilelik döneminde tavsiye edilen miktardan daha fazla kilo alan kadınların çocuklarında obezite oranı %20 olarak saptandı. Hamilelikte tavsiye edilen kilolarda kalmayı başaran kadıların çocuklarında ise obezite görülme oranı %14 olarak saptandı.

 

Uzmanlar hamilelikte aşırı kilo veya obezite sorunu yaşayan kadınların çocuklarında obezite görülme riskinin oldukça arttığını belirtiyorlar.

 

Araştırmayı yapan bilim insanları çocuklardaki obezitede annenin hamilelik kilosunun yanında daha başka etkenlerin de rol oynayabileceğini vurguluyorlar. Genetik faktörler, çocuğun yaşam şekli, beslenme şekli gibi faktörler diğer olası nendeler olarak belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 20.04.2014

1710

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim