Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE AŞIRI KİLOLAR ÖLÜ DOĞUM NEDENİ

hamilelikte aşırı kilolar ölü doğum nedeniYapılan bir araştırmanın bulgularına göre hamilelik döneminde normalin üzerinde veya aşırı kilosu olan kadınlarda ölü doğum yapma riski daha fazla.

 

Amerikan Tıp Derneği Dergisinde yayınlanan araştırma yazısında ölü doğum riski hamilelikteki fazla kilo oranı yükseldikçe daha da artmaktadır. Hamilikteki fazla kilolar veya obezite durumu fetal ölümü, ölü doğum veya doğumdan hemen sonra bebek ölümü riskini artıran bir etken olarak belirtiliyor.

 

Ölü doğum bir bebeğin anne rahmindeyken hamileliğin sonuna doğru ölümüyle gerçekleşen bir durumdur.

 

Araştırmacılar araştırma kapsamında daha önce yapılmış 38 farklı çalışmanın kayıtlarını analiz ettiler. Bu çalışmada doğumdan kısa bir süre önce veya kısa bir süre sonra ölü doğum veya bebek ölümü olarak gerçekleşen 45,000 civarında vaka incelendi.

 

Araştırma sonunda hamilelikte fazla kilolu ve obez olan kadınlarda ölü doğum yapma veya doğumdan hemen sonra bebek ölümü vakalarının daha fazla olduğu saptandı.

 

Araştırma bulgularına göre normal kilolu kadınlar arasında her 10,000 hamilelikten 76 sında ölü doğum vakasına rastlandı. Kilosu normalin üzerinde olan kadınlarda ise ölü doğum vakası 82 olarak saptandı.

 

Benzer durum doğumdan hemen sonraki bebek ölümleri sayılarına da yansımaktadır. Obez hamile kadınlarda doğumdan hemen sonra bebek ölümü vakalarına daha fazla rastlanmaktadır.

 

Uzmanlar obez veya kilolu hamileliklerde komplikasyon riskinin daha fazla olmasının bu sonuçlarda etkili olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle hamilelik öncesinde kadınların mümkün olduğunca normal bir kiloda olmalarını ve hamilelik döneminde de tavsiye edilen kilolarla kalmalarını tavsiye ediyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 22.04.2014

2101

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim