Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE ALKOL İÇMEK ÇOCUKLARIN SOSYAL BECELERİNİ ETKİLEYEBİLİYOR

hamilelikte alkolYeni bir araştırmanın bulgularına göre hamilelik döneminde alkol kullanan annelerin bebekleri çocukluk dönemine geldiklerinde sosyal beceriler açısından daha fazla sorun yaşayabiliyorlar.

Araştırma bulgularına göre her ne kadar hamilelik döneminde alkol kullana kadınların çocuklarında sosyal beceriler açısından sorun riski daha fazla olsa da bu çocukların diğer çocuklara göre daha az zeki oldukları anlamına gelmiyor.

ABD’ de Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları hamilelikte alkol kullanan kadınların çocuklarındaki bu sosyal beceri sorunlarının aslında eren dönemlerde teşhis edilip gerekli tedavilerin yapılması durumunda sorun daha hafi yaşanabileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar çocuklardaki bu sosyal beceri konusundaki sorunları anne karnındayken alkole maruz kalmasına bağlıyorlar.

Yine de erken teşhis ve tedavi durumunda çocukların ortama uyum, iletişim, öğrenme, esneklik gibi becerilerinde iyileşmeler yapılabileceği vurgulanmaktadır.

Araştırma bulgularında ayrıca fetal alkol sorunu saptanan bebeklerin çocukluk dönemine geldiklerinde duygusal, sosyal ve davranışsal bakımdan daha fazla sorun yaşadıkları saptandı.

Bu çocuklar ayrıca organizasyonel beceriler, planlama becerileri, dikkat, iş hafızası gibi testlerden daha düşük puan aldılar. Bu çocukların ebeveynleriyle yapılan görüşmelerde hiperaktivite sorunları yaşadıklarına dair bilgiler de saptandı.

 

Uzmanlar hamilelik döneminde aslında alkolün güvenli bir düzeyinin olmadığını ve hamilelik sürecinde alkolden kaçınmak gerektiğini belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 19.12.2013

2100

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim