Haberler

Makaleler

GÜNÜMÜZ ANNELERİ DAHA AZ HAREKET EDİYORLAR

günümüz anneleri daha az hareket ediyorABD’ de yapılan bir araştırma yıllar geçtikçe annelerin artık daha az hareket ettiklerini ve tv, bilgisayar başında daha fazla zaman geçirdiklerini ortaya koyuyor.

Araştırmayı yapan South Carolina Üniversitesi uzmanlar geçmiş nesildeki kadınların daha aktif olduklarını ve gün içinde daha hareketli olduklarını belirtiyorlar. Bunu da yıllar içinde hazırlanan obezite konusundaki istatistiki verilere bağlıyorlar.

Fiziksel aktivitelerin insan sağlığında ve normal bir kiloda durumda çok önemli bir konu olduğunu bilinen bir gerçek. Fiziksel aktivite eksiliği ise obezite ve obezite kaynaklı bir çok hastalığa neden olabiliyor. Egzersizin ruh sağlığını da geliştirdiği artık bilimsel olarak ispatlanmış durumdadır.

Söz konusu araştırmada kadınlar gün içinde yemek yapma, temizlik gibi ev işleri ve egzersiz ve diğer fiziksel aktiviteler bakımından incelendiler.  Araştırma sonunda çıkan verilere göre kadınlar artık eskiye göre fiziksel olarak daha az aktifler. Uzmanlar bunu gelişen teknolojiye bağlıyorlar.

Nitekim fiziksel aktivite eksiliği olan kadınlarda obezite sorununa daha sık rastlanıyor. Fiziksel aktivite eksikliği kalorileri yeterince yakmamaya ve bu da kiloya neden oluyor.

1965 yılında benzer konuda yapılan bir araştırmada kadınların haftalık tv seyretme saati 18 saat ilken bu süre 2010 yılında ortalama 25 saate çıkmış.

Uzmanlar obezite sorununun çocuklar arasında da gitgide daha da yaygınlaştığını belirtiyorlar. Çünkü gelişen teknolojiyle birlikte çocukların tv veya bilgisayar başında geçirdikleri zaman artıyor. Çocuklar da tıpkı ebeveynleri gibi daha hareketsiz bir yaşam sürüyorlar. Bu da çocuklar arasında obezite sorununun artmasına neden oluyor. Bu da toplum sağlığı açısından önemli bir sorun olarak vurgulanıyor.

Yayınlanma Tarihi : 19.12.2013

2033

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim