Haberler

Makaleler

GRİP ÇOCUKLARI TEHDİT EDİYOR

grip çocukları tehdit ediyorDünya genelinde her yıl 5 yaşın altındaki 90 milyon çocuk gripten etkileniyor.

Aşı ile önlenmesi mümkün olmasına rağmen,dünya genelinde her yıl yaşları 5 yaşın altındaki 90 milyon çocuk gripten etkileniyor. Yeni yapılan bir araştırma sonuçlarına gore bu çocukların yaklaşık olarak 1 milyonu hastaneye başvurmak zorunda kalıyor.

Yine aynı araştırma sonuçlarına gore grip kaynaklı zatürre 2008 yılında 111.500  çocuğun ölümüne yol açmış durumda. Araştırma sonucunda yayınlanan raporda bu ölümlerin %99’unun gelişmetke olan ülkelerde olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar çalışmalarını daha evvel yapılan 43 bilimsel çalışmaya dayandırıyorlar. Bu çalışmalar 8 milyon çocuk üzerinde yapılan değerlendirmeyi içeriyor. Yine aynı araştırma sonucuna gore her yıl 20 milyon çocuğa grip kaynaklı zatürre teşhisi konmakta. Bu zatüree vakalarının %7sinin ciddi vakalar kategorisinde sınıflandığı belirtiliyor.

Edinburg Üniversitesinden bir uzman bu araştırma sonucuna dayanarak, uygun aşıların geliştirilmesi ve grip öneleyici diğer stratejilerin oluşturulması gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar, gribin alt solunum yolu enfeksiyonu (pnomoni)  geçiren çocuklarda görülen en yaygın  patojen olduğuna dikkat çekiyor. Bu durumun da küçük yaştaki çocuklarda en yaygın hastane yatış sebebi ve ölüm sebebi olduğunu belirtiyorlar. Bu araştırma sonucuna dayanarak, uzmanlar özellikle gelişmekte olan ülklerde kamu sağlığından sorumlu otoritelerin konuya önemle eğilmesi gerektiğini belirtiyorlar. 

Yayınlanma Tarihi : 26.11.2011

3092

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim