Haberler

Makaleler

GENÇ BABALARDA DEPRESYON RİSKİ DAHA FAZLA

genç babalarda depresyon riski daha fazlaABD’ de Northwestern Üniversitesi yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre genç yaşta baba olanlarda depresyon riski daha fazla bulundu.

 

Araştırmaya göre 20 li yaşlarda baba olanlarda bebeğin doğumundan sonra ilk 5 yıl içinde depresyon yaşama vakalarına daha fazla rastlanıyor.

 

Uzmanlar erken yaşlarda babalığın kendisinin depresyon belirtilerine neden olduğunu öne sürmeseler de genç yaşta babalık ile depresyon arasında bağlantı olduğunu belirtiyorlar.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar genç babalarda bebek doğduktan sonraki ilk 5 yıllık dönemin depresyon açısından özelikle risk oluşturduğunu belirtiyorlar.

 

Bebeğin doğumundan sonra lohusalık döneminde annelerde lohusalık depresyonu görülmesiyle ilgili birçok araştırma yapılmaktadır. Fakat uzmanlar babalardaki bu tür bir depresyonla ilgili araştırmaların daha yeni olduğunu belirtiyorlar.

 

Araştırma bulgularına göre bebek doğduktan sonra yeni babalarda depresyon görülme oranı %5 - %10 arasında değişiyor.

 

Babaların depresyon sorunu yaşaması çocuklarda davranış sorunları, anaokulunda daha düşük bir başarı ve dil becerilerinde gerilik gibi riskleri artırıyor.

 

Bilim insanları genç yaşta baba olanlarda çeşitli finansal sıkıntıların, evlilikle ilgili sorunlar ve baskıların, iş stresinin, artan sorumlulukların depresyon riskini artırdığını belirtiyorlar. Bu risk özelikle 20 li yaşların başlarındaki babalarda daha da artıyor.

Yayınlanma Tarihi : 23.04.2014

1959

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim