Haberler

Makaleler

GEÇ YAŞTA HAMİLELİKLERDE RİSKİ DÜŞÜRÜYOR!

geç yaşta hamilelikYapılan bir araştırmaya göre eğer anne adayının kilosu gebelik öncesinde normal düzeydeyse 40 yaşından sonraki hamileliklerde risk düşünüldüğü gibi çok fazla değil.

Normalde geç yaşta yani özellikle 35 yaşından sonraki hamilelikler bir risk oluşturuyor. Fakat bu yeni yapılan araştırmaya göre eğer anne adayının gebelik öncesi kilosu normal düzeydeyse ve anne adayı sağlıklıysa risk azalıyor ( Gebelik komplikasyonları açısından ).

Araştırmayı yapan uzmanlar yaşları 20 lerde ve 40 larda olan obez ve obez olmayan hamile kadınların sağlık kayıtlarını karşılaştırdılar.

Araştırma sonucuna göre geç yaşta hamilelik yaşayan kadınlar arasında obez olanlar obez olmayanlara göre daha fazla gebelik komplikasyonuyla karşılaştı.

Yine araştırma bulgularına göre 20 li yaşlardaki doğum oranları azalırken 40 lı yaşlarda doğum oranlarında artış saptandı.

Araştırma kapsamında 2006 – 2011 yılları arasında 53.000 den fazla kadının sağlık kayıtlarına bakıldı. Bu kadınların 1231 tanesi 40 ve daha üzeri yaştaydı. Kadınların 228 tanesi ise obezdi.

Araştırma bulgularına göre:

1. Geç yaşta hamile olanlarda sezaryen ameliyatları oranı daha fazla görüldü. Obez olup geç yaşta hamile olan kadınlarda bu oran çok daha yüksek çıktı. Normal kilolu olanlarda sezaryen oranı %55 iken obez olanlarda %69 bulundu.

Obez olup yaşı genç olanlarda sezaryen oranı %47, normal kiloda olan genç hamilelerde ise %28 olarak bulundu.

2. Geç yaşta hamile olan obez kadınlar doğumlarını çoğunlukla 37 haftadan önce yaptılar. Çok daha erken yapılan doğumlarda bebeklerde sağlık problemleri riski artmaktadır.

3. Geç yaşta hamile olan obez kadınlar normal kiloda olan kadınlara göre gebelik diyabeti ( gebelikte görülen yüksek kan şekeri ) görülmesi açısından daha riskli bulundu.

4. Hem genç yaşta hem de geç yaşta hamile olan obez kadınlar preeklampsi ( gebelikte görülen yüksek kan basıncı ) açısından obez olmayanlara göre daha yatkın bulundular. Bu kadınlarda idrarda yüksek düzeyde protein bulundu. Preeklampsi tedavi edilmezse veya kontrol altına alınmazsa tehlikeli olabilecek bir durumdur.

Yayınlanma Tarihi : 13.06.2012

2684

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim