Haberler

Makaleler

GEBELİKTE STRES BEBEĞİN KALBİNİ ETKİLİYOR

gebelikte stres bebeğin kalbini etkiliyorDanimarka’da yapılan bir araştırmanın bulgularına göre kadınların gebelik sürecinde ve gebelik öncesinde yaşadıkları stres bebeklerde konjenital kalp kusurları riskini artırabiliyor.

Daha önce de yapılan başka araştırmalarda stres ve bebekteki kalp kursları arasında ilişki olduğunu gösteren bulgular elde edilmişti. Fakat uzmanlar bu yeni araştırmada da ortaya çıkan sonuçların çok kesin olmadığını belirtiyorlar.

Söz konusu araştırma kapsamında 1978 – 2008 yılları arasında doğan yaklaşık 1,8 milyon çocuk incelendi. Ayrıca bu çocukların anneleri de çeşitli stres faktörleri açısından değerlendirmeye alındılar.

Kalp kusuru ortaya çıkan çocukların birçoğunun anneleri gebelik döneminde ve öncesinde oldukça yoğun stres faktörleriyle uğraşmak zorunda kaldıkları tespit edildi.

Yapılan hayvan deneylerinde de stresin doğum kusurlarına etkisi ortaya çıkmıştı. Strese maruz bırakılan hayvanların yavrularında doğum kusurlarına daha sık rastlandığı tespit edilmişti.

Araştırmayı yapan bilim insanları gerek gebelik döneminde gerekse de gebelik öncesinde yoğun stres yaşayan kadınların bu konuda profesyonel bir destek almalarının faydalı olacağını belirtiyorlar. Ayrıca stresi azaltacak etkenlerle mücadele ve stres hafifletici egzersizlerin önemini de vurguluyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 26.03.2013

2287

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim