Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SİGARA KULLANIMI BEBEKTE KOLİK SEBEBİ

gebelilte sigara kullanımı kolik sebebiGebelik döneminde sigara içmenin bebekte kolik riskini artırdığı ve sigara kullanan annelerin bebeklerinde daha fazla kolik görüldüğü belirtildi.

Hollandalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, gebelik döneminde sigara içen veya yoğun şekilde sigara dumanına maruz kalan anne adaylarının bebelerinde kolik gelişme riski oransal olarak %30 - %60 arasında artış göstermiştir.

Araştırma gebelik dönemi boyunca ve doğumdan sonra 6 aylık bir süreyi kapsayacak şekilde 63.000 den fazla anneyle görüşülerek yapıldı. Araştırmaya tabi olan kadınların %74 ü sigara içmiyordu. %26 sı sigara içiyordu. Araştırma bulgularında sigara içen annelerin bebeklerinde kolik görülme oranı diğer bebeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Araştırma sonuçları Pediatrics dergisinde yayınlanmıştır.

Bilindiği gibi bebeklerin ortalama olarak %8 inde kolik görülmektedir. Kolik bebeğin 1 günde en az 3 saat boyunca durmadan ve şiddetli bir şekilde ağlamasıdır. Ayrıca bir duruma kolik denebilmesi için bu ağlama durumunun 1 hafta içinde 3 günden daha fazla ve 3 aydan daha fazla devem etmesi gerekir.

ABD’ de bulunan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi nikotinin savunma sistemini tehdit ettiğini ve sigaranın mutlaka bırakılması gerektiğini belirtmektedir. Fakat Amerikalı uzmanlar sigarayı bıraktırma konusunda sigara bırakma terapisi yerine hipnoz, danışmanlık hizmetleri ve davranışçı terapi gibi yöntemleri önermektedirler.

Ayrıca uzmanlar sigara alışkanlığının bebeğin düşük ağırlıklı doğmasına, gelişim problemleri yaşamasına, ani bebek ölümlerine ve ölü doğuma sebebiyet verdiğini belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 21.02.2012

3696

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim