Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SİGARA İÇMEK BEBEĞİN MOTOR BECERİLERİNİ ETKİLİYOR

gebelikte sigara içmek bebeğin motor becerilerini etkiliyorGebelik döneminde sigara içen kadınların çocuklarında hareket koordinasyonu ve motor becerilerinde zararlı sonuçlar ortaya çıkabileceği saptandı.

Gebelikte sigara içmenin birçok olumsuz etkileri olabiliyor. Erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğurma, ölü doğum gibi sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Amerika Hastalık Önleme ve Kontrol merkezinin verilerine göre bugün Amerika’da hamile kadınların %13 ü gebeliklerinin son 3 ayında bile sigara içmeye devam etmektedir.

İngiltere’de yapılan araştırmada gebelik döneminde sigara içmenin çocukları nasıl etkilediği araştırıldı. Aynı hafta içinde doğan 13.000 çocuğun tıbbi kayıtları incelendi. Bu çocukların anneleri ayrıca sigara içicileriydi.

Çocuklar 11 yaşına geldiği zaman motor becerileri test edildi. Bu motor becerilerinde çocuklara çeşitli aktiviteler yaptırılarak becerileri ölçüldü.

Anneleri  gebelik sürecinde sigara içen çocuklar testlerde daha düşük puan aldılar ve motor beceriler yönünden daha zayıf bulundular.

Sigaranın tehlikeli etkileri göz ününde bulundurulduğu zaman gebelik döneminde kesinlikle sigara içilmemesi gerektiği ve sigara içilen ortamlarda bulunulmaması gerektiği uzmanlar tarafından önemle tavsiye edilmektedir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Gebelikte Sigara Kullanımı

Hamilelikte Alınan Zararlı Maddeler

Sigarayı Bırakmanız İçin Bazı Yöntemler

Sigara İçmeye Son Çünkü!

Yayınlanma Tarihi : 26.04.2012

2575

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim