Haberler

Makaleler

GEBELİKTE OBEZİTE BEBEKTE ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

gebelikte obezite bebekte ölüm riskini artırıyorGebelik sürecinde yaşanan obezite sorunundan dolayı bebeklerdeki ölüm riskinin, gebelik döneminde obezite sorunu yaşamayan anne adaylarına göre 2 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Yapılan araştırmada obezite sorunu yaşanan her 1000 gebelikten 19 tanesinde cenin ölümü gerçekleştiği tespit edildi. Obezite sorunu yaşanmayan gebeliklerde ise her 1000 tanesinden 9 tanesinde cenin ölümü gerçekleşti.

Araştırma İngiltere’de Newcastle Üniversitesi Toplum ve Sağlık Enstitüsü tarafından yapıldı.

Araştırma kapsamında 2003 – 2005 yıları arasında 40.932 hamile kadın ile ilgili vücut kitle indeksleri incelendi. Kiloları normalin üzerinde olan ( vücut kitle indeksi:  25 – 29.9 arası ) ve obez olan hamile kadınlarda ( vücut kitle indeksleri: 30 ve daha yukarı ) cenin ölüm oranı normal kiloya sahip gebeliklere ( vücut kitle indeksi: 18.5 – 24.9 arası ) göre daha fazla bulundu.

Araştırmayı yapan uzmanlar bunun özellikle obez gebeliklerde gelişen preeklampsi riskinin artmasından dolayı olabileceğini belirtiyorlar.

Preeklampsi gebeliğe bağlı gelişen bir yüksek tansiyon olarak belirtiliyor. Preeklampside plasentadan geçen kan miktarının azalması gibi problemler de görülüyor. Ayrıca bebekte gelişim sorunlarına ve oksijen yetersizliği gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

Bundan dolayı uzmanlar obezite sorunu yaşayan kadınların gebe kalmaya karar verirlerse önce mutlaka hekimleriyle görüşmeleri gerektiği; obezite sorununu yenmek için ve gebelikteki olası böyle bir soruna karşı şimdiden gerekli çözümleri uygulamaları gerektiğini vurguluyorlar.

Araştırmacılar ayrıca gebelik sürecinde obezite sorunu yaşayan anneler için hem kendisinin hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak ve gerekli besinleri almasını sağlayacak kaliteli bir diyet programını uygulamanın da önemli olduğunu belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 23.03.2012

2450

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim