Haberler

Makaleler

GEBELİKTE EGZERSİZ BEBEĞİN BEYİN GELİŞİMİNİ OLUMLU ETKİLİYOR

gebelikte egzersizGebelik sürecinde orta düzeyde egzersiz yapmak bebeğin beyin gelişimini olumlu etkiliyor

Montreal Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada gebelikte egzersiz yapmanın bebeklerin beyin gelişimini nasıl etkilediği araştırıldı. Araştırmada düzenli olarak orta düzeyde egzersiz yapan hamile kadınların bebeklerinin beyinlerinin daha iyi ve çabuk olgunlaştığı tespit edildi.

Araştırmada ayrıca gebelik döneminde egzersiz yapmayan ve aktif olmayan kadınlar da incelemeye alındılar ve bebeklerinin beyin gelişimleri takip edildi.

İncelemeler gebeliklerinin 2. döneminin başlangıcından itibaren yapıldı. Gebelikte aktif olan kadınlar günde en az 20 dakikalık bir kardiyovasküler egzersiz yapmaktaydı. Bu egzersizler haftada 3 gün devam etmekteydi. Ayrıca düzenli olarak yürüyüş yapmakta, yüzmekte ve pedal çevirmekteydiler.

Araştırmacılar bebekler doğduktan sonra henüz 1 -2 haftalıkken bebekler uyku sırasındayken beyin aktivitelerini ölçtüler. Düzenli egzersiz yapan hamile kadınların bebeklerinin beyin gelişimlerinin daha iyi olduğu ve daha çabuk olgunlaştığı görüldü.

Uzmanlar hamile kadınlarda olumsuz yaşam şeklinin, obezite ve bazı hastalıkların bebeklerin gelişimini olumsuz etkilediğini belirtiyorlar. Egzersiz de sağlıklı bir hamilelik için oldukça gerekli bir faktör ve bebeklerin anne karnında sağlıklı gelişimine katkıda bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi : 13.11.2013

1950

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim