Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DİYABET YA DA OBEZİTE ÇOCUKLARDA OTİZME YOL AÇABİLİYOR

gebelikte diyabet ve obeziteAmerikan Pediatri Dergisinde yayınlanan bir haberde, yapılan bir araştırmaya göre gebelik döneminde obezite ya da diyabet sorunu yaşayan kadınların bebeklerinde otizm veya gelişim geriliği sorunlarının daha yaygın görülebileceği belirtildi.

Araştırmayı yapan bilim adamları gebelik döneminde obezite ya da diyabet sorunu yaşayan kadınların çocuklarında ileriki aşamalarda otizm, gelişim gerilikleri, öğrenme ve dil problemleri görülebileceğini güçlü bir şekilde vurguluyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre gebelikte obezite sorunu yaşayan kadınların çocuklarında otizm ve gelişim geriliklerinin görülme oranı diğerlerine göre 1.6 kat daha fazla bulundu.

Gebelikte tip 2 diyabet sorunu yaşayan kadınların çocuklarında dil gelişimi ve öğrenme sorunları yaşanma oranı diğerlerine göre 2.3 kat daha fazla bulundu.

Araştırma kapsamında yaşları 2-5 arasında değişen 1.004 çocuk ve anneleri incelemeye alındı. Bu çocuklardan 517 tanesine otizm bozukluğu ve 172 tanesine de gelişim geriliği sorunu teşhisi konuldu. Bu ocuklar ayrıca normal olan diğer 315 çocuğun olduğu grupla karşılaştırıldı.

Araştırma sürecinde bilim adamları, gebelik döneminde yüksek kan basıncı sorunu yaşayan anneler ile çocuklarının nörolojik gelişimleri arasındaki olası bağlantıyı da araştırdılar. Fakat hipertansiyonlu kadınların çocuklarında bu tür riskler bakımından anlamlı bir bağlantı bulunamadı.

Araştırmacılar gebelik boyunca diyabet ve obezite riskini azaltmak için gebelik öncesinde gerekli yaşam biçimi değişikliklerinin yapılması gerektiğini ve gebelikte bu tür sorunlarla daha az karşılaşmak için gebelik öncesinde gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyorlar.

Araştırmayı yapan uzmanlar gebelik döneminde görülen diyabet ve obezitenin çocukları otizm ve gelişim gerilikleri yönünden olumsuz etkilemesini şöyle açıklıyorlar:

Annenin kan şekeri yüksek olduğu zaman plasenta vasıtasıyla bebeğe glukoz geçişi daha fazla oluyor. Bu sürecin getirdiği olumsuz durumlar bebeğin beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını azaltıyor. Bu da bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiliyor.

İkinci olarak plasenta vasıtasıyla bebeğe geçen iltihap bebeğin normal beyin gelişimini olumsuz etkiliyor.

Araştırmacılar her ne kadar bu sonuçlara ulaşsalar da başka araştırmaların da bu sonuçları desteklemesi gerektiğini ve bu konuda başka araştırmaların da yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü çocuklarda gelişim geriliği ve otizme yol açabilecek daha başka faktörler de bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 10.04.2012

2721

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim