Haberler

Makaleler

GEBELİKTE D VİTAMİNİ BEBEĞİN GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ

gebelikte d vitamini bebeğin gelişimi

Gebelikte yeterli D vitamini alan annelerin bebeklerinin gelişimleri daha iyi oluyor.

ABD’ de yapılan bir araştırmanın bulgularına göre gebelik döneminde yeterince D vitamini alan annelerin bebeklerinin gelişim testlerinden daha iyi skorlar elde ettikleri görüldü.

Yaklaşık 2000 anne ve bebeği üzerinde yapılan araştırmada yetersiz D vitamini alımıyla bebeğin gelişim becerilerinin ve zihinsel yeteneklerinin diğer bebeklere göre daha düşük olması arasında bağlantı bulundu.

Araştırmayı yapan uzmanlar gebelik öncesinde ( gebeliğe hazırlanırken ) ve gebelik döneminde anne adaylarının yeterli düzeyde D vitaminini mutlaka almaları gerektiğini vurguluyorlar.

Araştırma kapsamında bilim adamları özellikle gebeliğin 2. döneminde hamile kadınların D vitamini düzeylerini ölçtüler. 14 ay sonra ise çeşitli testler yardımıyla bebeklerin zihinsel ve psikomotor becerileri ölçüldü.

Testler sonucunda gebelik döneminde D vitamini düzeyi en iyi olan hamile kadınların doğum sonrasında bebeklerinin zihinsel ve psikomotor becerilerinin en iyi olduğu görüldü.

Araştırma bulgularına göre bazı gruplardaki kadınlarda D vitamini eksikliği daha fazla görüldü. Bu kadınların ortak özellikleri obez veya normalden fazla kilolu olmaları, düşük sosyoekonomik düzeye sahip olmaları ve koyu tenli olmalarıydı ( Güney Amerika ve Afrika kökenli olanlar )

Bilim adamları coğrafi farklılıkların da D vitamini üzerinde etkili olduğunu vurguluyorlar. Araştırma bulgularına göre ABD’nin kuzey bölgelerinde yaşayan hamile kadınlarda D vitamini eksikliği daha fazla görülmüş ( güneş ışığından daha az yararlandıkları için ).

Yayınlanma Tarihi : 10.12.2012

2201

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim